13 Փետրվար 2010 - 10:39 AMT
Փետրվարի 13-ից 14-ը Երեւանում` ՀՀ կառավարության շենքում, անցկացվում է Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի (ՀԱՄՀ) հոգաբարձուների խորհրդի հերթական նիստը: Նիստը կբացվի ՀՀ վարչապետ, հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Տիգրան Սարգսյանի ելույթով: Օրակարգում են քննարկումներ մրցունակության հիմնադրամի եռամյա գործունեության պլանավորման, ընթացիկ տարվա բյուջեի եւ ակնկալվող արդյունքների շուրջ:
Ինչպես Հայաստանի կառավարության շենքում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ լրագրողներին հաղորդեց ՀԱՄՀ գործադիր տնօրեն Բեկոր Փափազյանը, քննարկման կդրվեն Կրթության եւ գիտության մրցունակության կենտրոնի ծրագրի իրագործելիության ուսումնասիրության արդյունքները: «Նիստին կքննարկվի մրցունակության հիմնադրամի կողմից կատարված ուսումնասիրությունը Հայաստանում ուռուցքաբանության ոլորտի զարգացման մասին, ինչպես նաեւ կառավարության կողմից ցիկլոտրոնի ձեռքբերման որոշումը: Ցիկլոտրոնի ձեռքբերման համար մոտ 11 մլն եվրոյի չափ գումար կպահանջվի, իսկ Հայաստանում Հայաստանում ուռուցքաբանության զարգացման ողջ ոլորտը` սկսած սարքավորումների ձեռքբերումից, անձնակազմի ապահովումից եւ շենքերից, 35-40 մլն եվրոյի չափով ներդրումներ է պահանջում»,- ասաց նա:
Կներկայացվի Զբոսաշրջության զարգացման հայկական գործակալության` հիմնադրամի հետ միավորման գործընթացը, զբոսաշրջության խթանման ծրագիրը եւ հիմնադրամի համագործակցությունը ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության հետ:
Նիստին հրավիրված մասնակիցների թվում են ՄքՔինզի ընկերության Գերմանիայի գրասենյակի խորհրդատու Ռեյնհարդ Վիհելսը եւ Մոսկվայի Մեդիակրատ ընկերության ներկայացուցիչ Արման Ջիլավյանը:
Ուռուցքաբանությունը (օնկոլոգիա) բժշկության մի բաժին է, որն ուսումնասիրում է ուռուցքները, դրանց ծագումնաբանությունը, առաջացման եւ զարգացման մեխանիզմներն ու օրինաչափությունները, պրոֆիլակտիկայի եւ բուժման մեթոդները:
Ցիկլոտրոնը ոչ ռելյատիվիստական ծանր լիցքավորված մասնիկների (պրոտոնների, իոնների) ցիկլային արագացնող սարք է, որում մասնիկները շարժվում են մշտական եւ միասեռ մագնիսական դաշտում, իսկ դրանց արագացման համար օգտագործվում է անփոփոխ եւ բարձր հաճախականությամբ էլեկտրական դաշտ:

Заседание Совета попечителей Фонда национальной конкурентоспособности Армении(ФНКА) проходит с 13 по 14 февраля в Ереване. Заседание проходит под председательством премьер-министр Армении Тиграна Саркисяна. В ходе заседания будут подведены итоги деятельности Фонда за 2009 год, отмечены основные направления деятельности на 2010 год, а также будет утвержден бюджет текущего года и обсужден план трехлетней программы деятельности Фонда.
Как сообщил журналистам на брифинге в правительстве Армении исполнительный директор ФНКА Бекор Папазян, исследование о развитии онкологии в Армении и решение правительства о приобретении циклотрона находится на стадии подготовки бизнес-плана, что потребует привлечение дополнительных инвестиций. «Предварительные подсчеты уже сделаны: только на приобретение циклотрона понадобится порядка 11 млн. евро, а вся сфера развития онкологии в Армении, начиная от приобретения оборудования, содержания персонала и зданий, потребует инвестиций в размере 35-40 млн. евро», – сказал он.
На заседание Совета приглашены консультант немецкого офиса компании McKinsey Рейнхард Вигельс и управляющий партнер московской компании «Медиакрат» Арман Джилавян.
Онкология – раздел медицины, изучающий опухоли, их этиологию и патогенез, механизмы и закономерности возникновения и развития, методы профилактики и лечения.
Циклотрон – циклический ускоритель нерелятивистских тяжёлых заряженных частиц (протонов, ионов), в котором частицы двигаются в постоянном и однородном магнитном поле, а для их ускорения используется высокочастотное электрическое поле неизменной частоты.