Թուրքիան այժմ փորձում է իր տեղը գտնել նոր ձեւավորվող բազմաբեւեռ աշխարհում: Այդ մասին Երեւանում թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանի հետ համատեղ կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Նորավանք» հիմնադրամի ղեկավար Գագիկ Հարությունյանը: Ըստ նրա, Թուրքիան փորձում է տարածել իր ազդեցությունն ողջ տարածաշրջանի վրա, ընդհուպ մինչեւ Պակիստան: Ընդ որում, նա նշել է, որ դրա համար Թուրքիան լավ նախադրայլներ ունի, սակայն միեւնույն ժամանակ ունի բազում խնդիրներ, որոնք խանգարում են նրան իրագործել իր ծրագրերը:
«Հայաստանն ի տարբերություն Թուրքիայի ընտելացել է բազմաբեւեռ աշխարհին»,-ասել է Հարությունյանը: Նա նաեւ նշել է, որ վերջերս Հայաստանը երկու փայլուն դիվանագիտական քայլ կատարեց` դա ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի այցն էր Իրան եւ ՀՀ ՍԴ որոշումը Հայ-թուրքական արձանագրությունների վերաբերյալ: Անդրադառնալով առաջին քայլին` Հարությունյանը նշել է, որ դրանով Երեւանը ցույց տվեց, որ նաեւ այլ հնարավորություններ ունի իր խնդիրները տարածաշրջանում լուծելու համար, իսկ ՍԴ-ն իր որոշմամաբ հստակեցրեց իրավիճակը եւ առավել լուրջ մոտեցում ցուացաբերեց հարցին:
Ընդ որում, անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը, նա ասել է, որ չի կարծում, թե հարցն փակուղի է մտել: «Դա բավականին բարդ հարց է, որը չի կարող արագ լուծում ունենալ»,-ասել է Գ.Հարությունյանը` հավելելով, որ գործընթացը պետք է իր տրամաբանական ավարտն ունենա:
Իր հերթին ՀՀ ԳԱԱ Արեւելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը համաձայնվել է Հարությունյանի հետ այն հարցում, որ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը փակուղում չէ: «Այս պահին Թուրքիան փորձում է ժամանակ շահել, սակայն ես չեմ կարծում եմ, թե առաջիկա երկու ամիսներին նա ինչ-որ քայլեր կձեռնարկի այդ ուղղությամբ»: Ընդ որում, նա նշել է, որ այժմ Թուրքիայի հերթն է քայլեր ձեռնարկել: «Անկարայի քայլերից մեկը կարող է լինել այն, որ Թուրքիայի խորհրդարանի արտաքին կապերի հանձնաժողովը կսկսի քննարկել Արձանագրությունները»,-ասել է Ռ.Սաֆրաստյանը:

Турция сейчас пытается найти свое место во вновь формирующемся многополярном мире. Об этом на совместной пресс-конференции в Ереване с тюркологом Рубеном Сафрастяном заявил глава фонда "Нораванк" Гагик Арутюнян. По его словам, Турция пытается распространить свое влияние по всему региону вплоть до Пакистана. При этом он заметил, что для этого Турция имеет хорошие предпосылки, но вместе с тем и имеет множество проблем, которые мешают реализации ее планов.
“Армения в отличие от Турции привыкла к многополярной системе”, – сказал Арутюнян. Он также отметил, что за последнее время Армения предприняла два блистательных дипломатических шага: визит экс-президента Армении Роберта Кочаряна в Иран и решение Конституционного суда Армении по поводу армяно-турецких Протоколов. Обращаясь к первому шагу, Арутюнян, сказал, что этим Ереван показал, что имеет и другие возможности для решения своих проблем в регионе, а своим решением, КС РА прояснил ситуацию и показал более серьезный подход к вопросу.
При этом обращаясь к процессу нормализации армяно-турецких отношений, он сказал, что не думает, что процесс зашел в тупик. “Это довольно сложный вопрос, который не может быть решен быстро», – сказал Гагик Арутюнян, добавив, что процесс должен прейти к своему логическому завершению.
В свою очередь директор Института востоковедения НАН РА Рубен Сафрастян согласился с мнением Арутюняна, о том что процесс нормализации отношений не находится в тупике, добавив: «На данный момент Турция пытается выиграть время, но я думаю, что в ближайшие два месяца она предпримет какие-нибудь шаги в этом направлении». При этом он отметил, что сейчас очередь Турции делать какие-то шаги. “Одним из предполагаемых шагов Анкары может быть то, что комиссия по внешним связям парламента Турции начнет обсуждать армяно-турецкие Протоколы”, – сказал Рубен Сафрастян.