8 Փետրվար 2010 - 09:57 AMT
Փետրվարի 9-ին Հայաստանի Ազգային գրադարանում տեղի կունենա «Բարի հիշեք ինձ ձեր սրտում» գիրք-օրացույցի շնորհանդեսը, որը նվիրված է մեծ հայ պոետ <b>Վահան Տերյանի</b> 125-ամյակին:
Գիրք-օրացույցում ներառված են Վարդգես Սուրենյանցի, Մարտիրոս Սարյանի, Ա.Հովսեփյանի, Փ.Միրզոյանի, Ա.Բեքարյանի կտավները, Հովհաննես Թումանյանի թանգարանի արխիվը, Ս.Կարապետյանի եւ Սամվել Սեւադայի անձնական լուսանկարները:
Ինչպես հաղորդում է Հայաստանի ազգային գրադարանի մամլո ծառայությունը, այդ նախաձեռնությունը պատկանում է «Լեւոն Միրիջանյան» հիմնադրամին: Ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերել Արմավիրի մարզի վարչակազմի ղեկավար Աշոտ Ղահրամանյանը: Գիրք-օրացույցի խմբագիրն էլ կյանքից հեռացած Այդին Մորիկյան:
<b>Վահան Տերյան</b>` հայ մեծ բանաստեղծ է եւ հասարակական գործիչ: Ծնվել է 1885 թ-ի հունվարի 28-ին Գանձա գյուղում (Ախալքալաքի), գյուղի քահանա Սուքիաս Տեր-Գրիգորյանի ընտանիքում: Իսկական անունը` Վահան Տեր-Գրիգորյան է: Կեղծանունը վերցրել է 1907 թ-ն:
Պոետի մանկության տարիներն անցել են Գանձա գյուղում: 1897 թ-ն Տերյանը տեղափոխվում է Թիֆլիս: 1899 թ-ն Տերյանը ընդունվում է Մոսկվայի Արեւելյան լեզուների Լազարյան ինստիտուտը, որտեղ ծանոթացել է Ալեքսանդր Մյասնիկյանի հետ: Որոշ ժամանակ անց նրան ձերբակալել են հեղափոխական գործունեության համար:
Տերյանը սովորել է Մոսկվայի եւ Պետերբուրգի համալսարաններում, եւ միաժամանակ ակտիվ գործունեություն էր վարում թուրք յանիչարներից հայ ժողովրդին փրկելու համար: Նրա «Մթնշաղի անուրջները» առաջին ժողովածուն լույս տեսավ 1908 թ-ն: Լայն ճանաչում է ստացել «Երկիր Նաիրի» հայրենասիրական շարքը, որը հրատարակվել է 1915 թ-ն:
Վահան Տերյանը մասնակցել է Հոկտեմբերյան հեղափոխությանը եւ քաղաքացիական պատերազմին: Մահացել է 1920 թ-ն թոքախտից, Օրենբուրգում:

8 Февраль 2010 - 09:57 AMT
9-го февраля в Национальной библиотеке Армении состоится презентация книги-календаря “Поминайте меня добром в ваших сердцах”, которая посвящена 125–летию великого армянского поэта Ваана Терьяна.
В книгу-календарь включены произведения Ваана Терьяна, а также мнения известных людей о творчестве поэта.
Кроме того в календаре можно увидеть работы армянских художников Вардгеса Суренянца, Мартироса Саряна, Фараона Мирзояна, документы из архивов дома-музея великого армянского поэта Ованеса Туманяна, а также работы фотографов Самвела Карапетяна и Самвела Севады.
Как сообщает отдел по связи с общественностью Национальной библиотеки Армении, инициатива издания принадлежит фонду “Левон Мириджанян”, финансовую поддержку оказал руководительь Армавирской областной администрации Ашот Каграманян. Редактором “Поминайте меня добром в ваших сердцах” был покойный Айдин Морикян.
Ваан Терьян – выдающийся армянский поэт и общественный деятель, родился 28 января 1885 года в селе Гандза (близ г. Ахалкалаки) в семье сельского священника Сукиаса Тер-Григоряна. Его настоящее имя – Ваан Сукиасович Тер-Григорян. Псевдоним Терян взял в 1907 году.
Детские годы поэта прошли в родной Гандзе. Здесь он окончил сельскую школу. В 1897 году Терьян едет в Тифлис, где в это время учился его старший брат. В 1899 году Терьян поступил в Лазаревский институт восточных языков в Москве, где познакомился с Алексяндром Мясникяном. Через некоторое время после окончания гимназии его арестовали за революционную деятельность.
Терьян учился в Московском и Петербургском университетах, одновременно ведя все более активную деятельность по спасению армянского народа от турецких янычаров, и утверждению высоких идеалов гуманизма. Первый сборник его стихов – “Грезы сумерек” – вышел в 1908 году. Широко известен патриотический цикл “Страна Наири”, изданный в 1915 году.
Ваан Терьян участвовал в Октябрьской революции и гражданской войне и скончался в 1920 году, в Оренбурге, вследствие тяжелой болезни.