13 Փետրվար 2010 - 09:13 AMT
Հայաստանի Ժողովրդական կուսակցության ղեկավար Տիգրան Կարապետյանը կողմ է, որ ստատուս-կվոն Ղարաբաղում պահպանվի: «Եթե ստատուս-կվոն պահպանվի, տարածաշրջանը կշարունակի մնալ գերտերությունների շահերի շրջանակում: Իսկ եթե հակամարտությունը հանգուցալուծվի, ԱՄՆ-ի ազդեցությունը կհասնի մինչեւ Կասպից ծով»,-մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է Տ.Կարապետյանը: Ըստ նրա, Վաշինգտոնի ազդեցության աճ Հայաստանում թույլ չտալու համար Ռուսաստանն այժմ խորացնում է համագործակցությունը Հայաստանի հետ տարբեր ոլորտներում:
Անդրադառնալով Արձանագրություններին` Տ.Կարապետյանը հայտարարել է, որ Թուրքիան հազիվ թե վավերացնի դրանք կամ էլ կվավերացնի վերապահումներով: «Անկարան հեռուն գնացող նպատականեր ունի: Նա ցանկանում է կյանքի կոչել պանթուրքիզմի գաղափարները, իսկ դրա համար նա չպետք է դեմ գնա Ադրբեջանի շահերին»,-ասել է Կարապետյանը:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունն իր ադրբեջանցի պաշտոնակցին հայ-թուրքական սահմանի բացմանը հրավիրելու պատրաստակամության մասին Կարապետյանը լավ դիվանագիտական քայլ համարեց: «Սակայն հարցը նրանում է, որ Ի.Ալիեւը մասնակցի այդ արարողությանը, քանի որ դա նրա համար սգո օր կլինի»,-ասել է Կարապետյանը:

13 Февраль 2010 - 09:13 AMT
Лидер Народной партии Армении Тигран Карапетян сторонник того, чтобы в вопросе карабахско-азербайджанского конфликта сохранился статус-кво. «Если положение статус-кво сохранится, регион останется в интересах сверхдержав. А если конфликт разрешится, влияние США достигнет до Каспийского моря”, сказал на пресс-конференции в Ереване Тигран Карапетян. По его словам, для того чтобы не допустить усиления влияние Вашингтона в Армении, Россия сейчас углубляет сотрудничество с Арменией в разных направлениях.
Касаясь вопроса Протоколов о нормализации армяно-турецких отношений, лидер Народной партии заявил, что Турция вряд ли ратифицирует Протоколы или же сделает это с оговорками. “У Анкары есть далеко идущие цели. Турция желает добиться реализации идеологии пантюркизма, а для этого она не может идти против интересов Азербайджана”,- сказал Тигран Карапетян.
Заявление президента Армении Сержа Саргсяна о готовности пригласить своего азербайджанского коллегу на церемонию возможного открытия армяно-турецкой границы Тигран Карапетян назвал хорошим дипломатическим ходом. “Но весь вопрос в том, что Ильхам Алиев не приедет на эту церемонию, так как этот день будет для него днем траура”,- сказал лидер НПА.