25 December 2001 - 17:56 AMT
Ռուսաստանի «Լուքոյլ» ընկերությունը կմասնակցի Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նախագծի իրականացմանը: Այդպիսին են ընկերության նախագահ Վագիթ Ալեքպերովի Բաքու կատարած կարճատեւ այցի սենսացիոն արդյունքները: Բաքվի ԶԼՄ-ների տվյալներով, «Լուքոյլը» հույս ունի կոնսորցիումում բաժին ստանալ 7,5 տոկոսի չափով: Բացի դրանից ընկերությունը հույս ունի 10-15 տոկոսանոց բաժին ստանալ «Արազ-Ալով-Շարգ» բլոկի մշակման նախագծում: Ալեքպերովը առաջարկել է Ադրբեջանի Պետական նավթային ընկերության ղեկավարությանը, որը հադիսանում է բաժնետոմսերի քառասուն տոկոսի սեփականատերը, վաճառել փաթեթի մեկ երրորդը կամ քառորդը: Բաքուն դեռեւս վերջնական պատասխան չի տվել այս առաջարկին: Նշանակալից է, որ «Արազ-Ալով-Շարգը» հենց այն բլոկն է, որի պատճառով քիչ էր մնում զինված բախում առաջանար Ադրբեջանի եւ Իրանի միջեւ այս տարվա հուլիսին: Ինչպես հայտնի է, Թեհրանը բավականաչափ հիմքեր ունի համարե լու, որ «Արազ-Ալով-Շարգը» պատկանում է Իրանին:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի կեսին Ռուսաստանի Պետդուման հանդես է եկել նախաձեռնությամբ` արգելել ռուսաստանյան նավթային ընկերություններին մասնակցել Բաքու-Ջեյհան նավթամուղի կառուցման նախագծին, քանի որ այն հակասում է Ռուսաստանի քազաքական ու տնտեսական շահերին: Այդ նախաձեռնությանը իր աջակցության մասին է հայտարարել Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Վիկտոր Կալյուժնին: Այնուամենայնիվ, պաշտոնական իշխանությունները հավանություն են տվել Ալեքպերովի ու Ադրբեջանի Պետական նավթային ընկերության բանակցությունների վերսկսմանը: Բաքվի քաղաքագետները ռուսաստանյան կողմի որոշումը գնահատում են որպես Մոսկվայի քաղաքական եւ տնտեսական աջակցությունը ստանալու շանս եւ կանխատեսում են քաղաքական դիվիդենտներ:

Российская компания “Лукойл” примет участие в реализации проекта Баку-Тбилиси-Джейхан. Таковы сенсационные итоги краткого визита в Баку президента компании Вагита Алекперова. По сведениям бакинских СМИ, “Лукойл” рассчитывает получить в консорциуме долю в размере 7,5 процентов. Кроме этого компания надеется также на получение 10-15-процентной доли в проекте разработки блока “Араз-Алов-Шарг”. Алекперов предложил руководству Государственной нефтяной компании Азербайджана, являющейся держателем сорока процентов акций продать треть, или четверть пакета. Баку пока не дал окончательного ответа на это предложение. Примечательно, что “Араз-Алов-Шарг” – это тот самый блок, из-за которого чуть было не возник вооруженный конфликт между Азербайджаном и Ираном в июле этого года. Как известно, Тегеран имеет достаточно оснований считать, что “Араз-Алов-Шарг” принадлежит Ирану.
Напомним, что в середине ноября Госдума России выступила с инициативой запретить российским нефтяным компаниям участие в проекте строительства нефтепровода Баку-Джейхан, так как он противоречит политическим и экономическим интересам России. О поддержке этой инициативы заявил и заместитель министра иностранных дел России Виктор Калюжный. И тем не менее, официальные власти санкционировали возобновление Алекперовым переговоров с ГНКАР. Бакинские политологи расценивают решение российской стороны как шанс заручиться политической и экономической поддержкой Москвы и предсказывают политические дивиденды.