8 Փետրվար 2010 - 13:18 AMT
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը փետրվարի 9-ին եռօրյա աշխատանքային այցով կմեկնի Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորություն: Աշխատանքային այցի շրջանակում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Բուքինգհեմյան պալատում հանդիպում կունենա Նորին Մեծություն Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի թագուհի Եղիսաբեթ Երկրորդի հետ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահը լոնդոնյան իր կեցավայրում կընդունի Մեծ Բրիտանիայի արտգործնախարար Դեյվիդ Միլիբենդին, հանդիպում կունենա Արքայազն Չարլզի հետ:
Հայաստանի Հանրապետության նախագահը Վինձորյան պալատում ներկա կգտնվի Արքայազն Չարլզի եւ ՀՀ նախկին վարչապետ Արմեն Սարգսյանի կողմից նախաձեռնված «Երեւան` իմ սեր» նախագծի մեկնարկն ազդարարող ընդունելությանը եւ համերգին (այդ նախագծի շրջանակում նախատեսվում է Երեւանի կենտրոնում գտնվող պատմաճարտարապետական կարեւոր արժեք ունեցող չորս շինությունների վերանորոգում): Սերժ Սարգսյանը կհանդիպի նաեւ նախագծի մեկնարկի կապակցությամբ տարբեր երկրներից Մեծ Բրիտանիայի մայրաքաղաք ժամանած հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչների հետ:
Աշխատանքային այցի երկրորդ օրը` փետրվարի 10-ին, նախատեսված է Նախագահ Սարգսյանի ելույթը Լոնդոնի Միջազգային հարաբերությությունների թագավորական ինստիտուտում: Իր ելույթում Հայաստանի Հարապետության ղեկավարը կանդրադառնա տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներին, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի ներկա փուլին, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծման բանակցային գործընթացին:
Նախագահ Սարգսյանը Լոնդոնի «Թեյթ» ժամանակակից արվեստների թանգարանում ներկա գտնվի ամերիկահայ աշխարհահռչակ նկարիչ Արշիլ Գորկու կյանքին ու ստեղծագործական հարուստ ժառանգությանը նվիրված ցուցահանդեսին բացմանը:
Միացյալ Թագավորություն մեկնող պատվիրակության կազմում են Ն.Ս.Օ.Տ.Տ Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը, արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, Երեւանի քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանը, հաղորդում է ՀՀ նախագահի մամլո ծառայությունը:

9 февраля президент Армении <b>Серж Саргсян</b> с трехдневным рабочим визитом отправиться в Cоединенное королевство Великобритании и Северной Ирландии. В ходе своего визита в Великобританию Букингемском дворце Серж Саргсян встретится с королевой Великобритании и Северной Ирландии Елизаветой II, а также с главой МИД Великобритании Дэвидом Милибендом и принцем Уэльским Чарльзом.
Президент РА также примет участие в приеме, который пройдет в Виндзорском дворце в честь старта проекта “Ереван-любовь моя”, инициаторами которого являются принц Чарльз и экс-премьер-министр Армении Армен Саркисян. В рамках данного проекта планируется реконструировать четыре культурно-исторических памятника в центре Еревана. Серж Саргсян также встретится с представителями Диаспоры, которые приедут в Лондон в связи со стартом данной программы.
На 10 февраля запланировано выступление президента Армении в королевском институте международных отношений Лондона. В своем выступлении глава государства обратится к вопросам, связанным с региональной безопасностью, а также представит ход развитий процесса нормализации армяно-турецких отношений и урегулирования карабахского конфликта.
Глава государства также примет участие в открытии выставки в музее современных искусств Лондона галерее “Тейт”, посвященной жизни и деятельности всемирно известного американского художника армянского происхождения Аршила Горки.
В состав армянский делегации войдут также Католикос Всех армян Гарегин II, министр иностранных дел Эдвард Налбандян, мэр Еревана Гагик Бегларян, сообщает пресс-служба президента Армении.