8 Փետրվար 2010 - 13:18 AMT
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը փետրվարի 9-ին եռօրյա աշխատանքային այցով կմեկնի Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորություն: Աշխատանքային այցի շրջանակում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Բուքինգհեմյան պալատում հանդիպում կունենա Նորին Մեծություն Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի թագուհի Եղիսաբեթ Երկրորդի հետ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահը լոնդոնյան իր կեցավայրում կընդունի Մեծ Բրիտանիայի արտգործնախարար Դեյվիդ Միլիբենդին, հանդիպում կունենա Արքայազն Չարլզի հետ:
Հայաստանի Հանրապետության նախագահը Վինձորյան պալատում ներկա կգտնվի Արքայազն Չարլզի եւ ՀՀ նախկին վարչապետ Արմեն Սարգսյանի կողմից նախաձեռնված «Երեւան` իմ սեր» նախագծի մեկնարկն ազդարարող ընդունելությանը եւ համերգին (այդ նախագծի շրջանակում նախատեսվում է Երեւանի կենտրոնում գտնվող պատմաճարտարապետական կարեւոր արժեք ունեցող չորս շինությունների վերանորոգում): Սերժ Սարգսյանը կհանդիպի նաեւ նախագծի մեկնարկի կապակցությամբ տարբեր երկրներից Մեծ Բրիտանիայի մայրաքաղաք ժամանած հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչների հետ:
Աշխատանքային այցի երկրորդ օրը` փետրվարի 10-ին, նախատեսված է Նախագահ Սարգսյանի ելույթը Լոնդոնի Միջազգային հարաբերությությունների թագավորական ինստիտուտում: Իր ելույթում Հայաստանի Հարապետության ղեկավարը կանդրադառնա տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներին, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի ներկա փուլին, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծման բանակցային գործընթացին:
Նախագահ Սարգսյանը Լոնդոնի «Թեյթ» ժամանակակից արվեստների թանգարանում ներկա գտնվի ամերիկահայ աշխարհահռչակ նկարիչ Արշիլ Գորկու կյանքին ու ստեղծագործական հարուստ ժառանգությանը նվիրված ցուցահանդեսին բացմանը:
Միացյալ Թագավորություն մեկնող պատվիրակության կազմում են Ն.Ս.Օ.Տ.Տ Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը, արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, Երեւանի քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանը, հաղորդում է ՀՀ նախագահի մամլո ծառայությունը:

8 February 2010 - 13:18 AMT
On February 9 Armenian President <b>Serzh Sargsyan</b> will leave for a 3-day visit to the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland. During his visit, Armenian President will meet with Queen Elizabeth II of the United Kingdom, Foreign Secretary David Miliband and Charles, Prince of Wales in Buckingham Palace.
RA President will also participate in the reception due in Windsor Castle, marking the launch of “Yerevan, my love” project, initiated by Prince Charles and former RA Premier Armen Sargsyan. The project envisages reconstruction of 4 historic monuments in the center of Yerevan. Serzh Sargyan has scheduled a meeting with Diaspora representatives who’ll arrive in London to participate in program launch.
On February 10, Armenian President will deliver a statement on regional security, Armenia-Turkey rapprochement and Karabakh conflict settlement issues at Royal Institute of International Affairs.
Serzh Sargsyan will also participate in the opening of exhibition devoted to Armenian-born American painter Arshile Gorky at Tate modern and contemporary art museum.
Armenian delegation to the UK will include His Holiness Catholicos Karekin II, RA Foreign Minister Edward Nalbandian, and Yerevan Mayor Gagik Beglaryan, presidential press service reported.