12 Փետրվար 2010 - 10:17 AMT
ԱՄՆ-ն սատարել եւ սատարում է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին: Այդ մասին «Հայ-թուրքական հարաբերություններն ու միջսահմանային ռեգիոնալիզմը» հանրային քննարկումների ընթացքում հայտարարել է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան <b>Մարի Յովանովիչը</b>: Ընդ որում, ԱՄՆ դեսպանը հույս է հայտնել, որ շուտով երկու երկրների խորհրդարանները կվավերացնեն Արձանագրությունները: Ըստ նրա, հայ-թուրքական սահմանի բացումը դրական ազդեցություն կունենա երկու երկրների տնտեսության վրա:
«Այսօր փակ սահմանների առկայությունը ավելի շուտ բացառություն է, քան կանոն»,-ասել է Յովանովիչը` հավելելով`.«Ոչ ոք չի մոռանում անցյալը, սակայն պետք է նաեւ ուշադրություն դարձնել ապագային»: Ըստ նրա, ոչ մի երկիր չպետք է կախված լինի մեկ տրանսպորտային միջանցքից:
Իր հերթին ՀՀ վարչապետ Տ.Սարգսյանն ասել է, որ փակ սահմանը 21-րդ դարում անհեթեթություն է: Ընդ որում Սարգսյանը նշել է, որ վաղ թե ուշ հայ-թուրքական հարաբերությունները կհաստատվեն:
ՀՀ վարչապետը նշել է նաեւ, որ եթե Թուրքիայի խորհրդարանը վավերացնի Արձանագրությունները, ապա Հայաստանի խորհրդարանի համար ոչ մի խոչընդոտ չի լինի նույն բանն անելու համար:

12 February 2010 - 10:17 AMT
The U.S. supports the process of normalization of Armenian-Turkish relations, <b>Marie Yovanovitch</b>, the U.S. Ambassador to Armenia, said during public debate on Armenian-Turkish relations and cross-border regionalism.
The U.S. ambassador expressed hope that the parliaments of two countries will ratify the Armenian-Turkish Protocols in the near future. According to her, opening of the Armenian-Turkish border will have a positive impact on economies of the two countries.
"Today, the existence of closed borders is rather an exception than the norm," Amb. Yovanovitch said. “No one forgets the past, but it is necessary to look into the future," she emphasized, adding that no country should not depend on a single transport corridor.
RA Prime Minister Tigran Sargsyan said for his part that closed borders between the neighboring countries in the 21st century is nonsense. “The Armenian-Turkish relations will be normalized sooner or later,” he said.
The Prime Minister also said that if the Turkish parliament ratifies the Protocols, there would be no obstacle to do the same for the Armenian parliament.