12 Փետրվար 2010 - 10:17 AMT
ԱՄՆ-ն սատարել եւ սատարում է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին: Այդ մասին «Հայ-թուրքական հարաբերություններն ու միջսահմանային ռեգիոնալիզմը» հանրային քննարկումների ընթացքում հայտարարել է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան <b>Մարի Յովանովիչը</b>: Ընդ որում, ԱՄՆ դեսպանը հույս է հայտնել, որ շուտով երկու երկրների խորհրդարանները կվավերացնեն Արձանագրությունները: Ըստ նրա, հայ-թուրքական սահմանի բացումը դրական ազդեցություն կունենա երկու երկրների տնտեսության վրա:
«Այսօր փակ սահմանների առկայությունը ավելի շուտ բացառություն է, քան կանոն»,-ասել է Յովանովիչը` հավելելով`.«Ոչ ոք չի մոռանում անցյալը, սակայն պետք է նաեւ ուշադրություն դարձնել ապագային»: Ըստ նրա, ոչ մի երկիր չպետք է կախված լինի մեկ տրանսպորտային միջանցքից:
Իր հերթին ՀՀ վարչապետ Տ.Սարգսյանն ասել է, որ փակ սահմանը 21-րդ դարում անհեթեթություն է: Ընդ որում Սարգսյանը նշել է, որ վաղ թե ուշ հայ-թուրքական հարաբերությունները կհաստատվեն:
ՀՀ վարչապետը նշել է նաեւ, որ եթե Թուրքիայի խորհրդարանը վավերացնի Արձանագրությունները, ապա Հայաստանի խորհրդարանի համար ոչ մի խոչընդոտ չի լինի նույն բանն անելու համար:

12 Февраль 2010 - 10:17 AMT
США поддерживали и поддерживают процесс нормализации армяно-турецких отношений. Об этом на общественных обсуждениях “Армяно-турецкие отношения и межграничный регионализм” заявила посол США в Армении Мари Йованович. При этом, посол США выразила надежду, что в скором парламенты двух стран ратифицируют армяно-турецкие Протоколы. По ее словам, открытие армяно-турецкой границы положительно скажется на экономику двух стран.
“Сегодня наличие закрытых границ, скорее всего, исключение, чем норма”, – отметил Йованович, добавив: “Никто не забывает прошлое, но также нужно обратить свое внимание на будущее”. При этом она заметила, что ни одна страна не должна зависеть от одного транспортного коридора.
В свою очередь премьер-министр Армении Тигран Саркисян сказал, что закрытые границы между соседними странами в 21-oм веке – это нонсенс. При этом Саркисян отметил, что рано или поздно армяно-турецкие отношения будут налажены.
Премьер-министр РА также заметил, что в случае, если парламент Турции ратифицирует армяно-турецкие Протоколы, то для армянского парламента не будет никаких препятствий сделать тоже самое.