«Հայ-ռուսական համատեղ արտադրության առաջին գեղարվեստական ֆիլմի ֆինանսավորումն ու աշխատանքները կսկսվեն երկու ամսից, երբ ռուսական կինոհանձնաժողովը կտա վերջնական եզրակացությունը ֆիլմի սցենարի վերաբերյալ«,-Մոսկվա կատարած իր այցի արդյունքների մասին է հայտնել Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն <b>Գեւորգ Գեւորգյանը</b>:
Կինոռեժիսոր Մարիա Սահակյանի «Ալավերդի» գեղարվեստական կինոնկարի ֆինանսավորումն ու աշխատանքները կիրականացվեն դեռեւս 2008թ. ԱՊՀ մի քանի երկրների վարչապետների կողմից վավերացված համատեղ ֆիլմարտադրության Համաձայնագրի շրջանակներում:
Գ.Գեւորգյանը հայտնեց նաեւ, որ 2011 թվականի համար նախատեսվում է իրականացնել համատեղ արտադրության երեք նոր նախագծեր, այդ թվում` մեկ լիամետրաժ մուլտիպլիկացիոն եւ երկու գեղարվեստական ֆիլմեր:
Մարիա Սահակյանի «Ալավերդի» կինոնկարի համար Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը հատկացնելու է 65 հազար եվրո, ռուսական կողմը` 195 հազար եվրո, 150 հազար եվրո մոսկովյան «Պարադիզը» եւ 240 հազար եվրո էլ ֆրանսիական կողմը:

12 Февраль 2010 - 10:03 AMT
“Съемки первого армяно-российского художественного фильма “Аллаверди” начнутся через два месяца”, – после визита в Москву сообщил директор Национального киноцентра Армении <b>Геворг Геворгян</b>. По его словам, через два месяца российская кинокомиссия даст окончательное заключение сценарию фильма кинорежиссера Марине Саакян и начнет финансирование.
“Финансирование и работы по созданию данного фильма будут осуществляться в рамках соглашения подписанного в 2008 году премьер-министрами нескольких стран СНГ”, – заявил Геворг Геворгян.
Национальный киноцентр Армении выделит фильму Марины Саакян 65 тысяч евро, а российская сторона – 195 тысяч евро. 150 тысяч евро предоставит московская компания “Парадиз”, 240 тысяч – французская сторона.
Как сообщил директор Национального киноцентра Армении, в 2011 году будет снято три фильма совместного производства.