12 Փետրվար 2010 - 09:38 AMT
Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը մերժել է դեղագործական ֆաբրիկայի վարչական բողոքը
Այսօր տեղի է ունեցել ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի (ՀՏՄՊՊՀ) հերթական նիստը, որի ընթացքում քննարկվել է «Արգո Ֆարմ» ընկերության վարչական բողոքը:
«Արգո Ֆարմը» դեղորայքի շուկայում հակամրցակցային համաձայնության համար տուգանված 7 ընկերություններից մեկն է, որը եւս սեպտեմբեր-նոյեմբերին միաժամանակյա (որոշակի ժամանակահատվածում) չհիմնավորված բարձրացրել է հակավիրուսային, սիրտ-անոթային եւ շաքարային դիաբետի դեմ օգտագործվող դեղորայքի իրացման գները: Հակամրցակցային համաձայնության համար ընկերությունները Հանձնաժողովի անցած տարվա դեկտեմբերի 21-ի որոշմամբ տուգանվեցին յուրաքանչյուրն իր նախորդ տարվա հասույթի 2 տոկոսի չափով (ընդհանուր առմամբ` ավելի քան 450 միլիոն դրամ):
Հանձնաժողովի որոշումը մասնակի չեղյալ համարելու մասին վարչական բողոքում նշված փաստերը Հանձնաժողովը համարեց ոչ հիմնավոր եւ մերժեց բողոքը` Հանձնաժողովի որոշումը թողնելով ուժի մեջ, հաղորդում է ՀՏՄՊՊՀ-ի մամլո ծառայությունը:

Государственная комиссия по защите экономической конкуренции Армении на заседании 12 февраля обсудила и отклонила административную жалобу компании «Арго Фарм», сообщает пресс-служба <b>ГКЗЭК</b>.
Как отмечается в сообщении, «Арго Фарм» входит в число 7 компаний, действующих на рынке медикаментов, которые в течение сентября-ноября 2009 года заключили антиконкурентное соглашение, одновременно и необоснованно повысив цены на реализацию лекарств, ограничив тем самым конкуренцию, при этом не имея на это какой-либо экономический фактор.
Сопричастные компании в установленном законом порядке были оштрафованы в размере 2% от своего годового оборота. В общей сложности размер штрафа 7 компаний составил более 450 млн. драмов.
ГКЗЭК посчитала необоснованными аргументы, представленные в административной жалобе компании, оставив в силе решение о штрафе.