Յուրաքանչյուր բանակցության ընթացքում, այդ թվում նաեւ` ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացում, դրական արդյունքի հասնելու համար անհրաժեշտ են փոխզիջումների գնալ: Այս մասին ասել է Հանրապետական կուսակցության խորհրդարանական խմակցության պատգամավոր Համլետ Հարությունյանը` Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ:
Պատգամավորի խոսքերի համաձայն, ամբողջ հարցն այն է, որ այդ փոխզիջումները չհակասեն Հայաստանի եւ ԼՂՀ շահերին: «Այսօր մեր ղեկավարության վարած արտաքին քաղաքականությունը ուղղված է այն բանին, որ փոխզիջումները կատարվեն ի շահ հայկական կողմի», – ասել է նա:
Հ.Հարությունյանն ասել է, որ բանակցային գործընթացում Ադրբեջանի զիջումները կարող են լինել Շահումյանի շրջանի եւ Մարտակերտի շրջանի մի մասի վերադարձը: Նա նշել է նաեւ, որ Ադրբեջանի ամենամեծ զիջումը ԼՂՀ անկախության ճանաչումն է լինելու:
Այն հարցին, թե բանակցությունների ընթացքում հայկական կողմն արդյոք բարձրացնում է Շահումյանի շրջանի եւ Մարտակերտի շրջանի մի մասի վերադարձման հարցը, նա ասել է, որ իրեն հայտնի չեն բանակցային գործընթացի մանրամասները, քանի որ այն գաղտնի է ընթանում. «Սակայն կարող եմ ենթադրել, որ դրանք բարձրացնում է հայկական կողմը»:

8 Февраль 2010 - 15:59 AMT
В любых переговорах, также как и в переговорном процессе по нагорно-карабахскому урегулированию, для достижения положительного результата необходимы взаимные уступки. Об этом на пресс-конференции в Ереване сказал депутат парламентской фракции Республиканской партии Армении Гамлет Арутюнян.
По словам депутата, весь вопрос в том, чтобы эти взаимные уступки не противоречили национальным интересам Армении и НКР. “Сегодняшняя внешняя политика руководства Армении направлена на то, чтобы взаимные уступки исходили из национальных интересов армянской стороны”, – заметил он.
Арутюнян отметил, что в переговорном процессе уступкой со стороны Азербайджана может быть возвращение Шаумянского и части Мартакертского района. Он также добавил, что самой большой уступкой азербайджанской стороны будет признание независимости НКР.
Отвечая на вопрос журналистов о том, поднимает ли армянская сторона в ходе переговоров по нагорно-карабахскому урегулированию вопросы возвращения Шаумянского района и части Мартакертского, он заметил, что ему неизвестны детали переговорного процесса в силу его закрытости. “Но могу предположить, что в ходе переговоров вышеуказанные вопросы поднимаются со стороны Армении”, – заметил он.