25 December 2001 - 17:54 AMT
ՄՈՍԿՈՎՅԱՆ «ՍՐԵՏԵՆԿԱ» ԿՈՆՑԵՌՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀԸ ՀԱՎԱՍՏԻԱՑՆՈՒՄ Է, ՈՐ ԹՈՒՅԼ ՉԻ ՏԱ ՍՆԱՆԿԱՆԱԼ «ԿՐԵԴԻՏ-ԵՐԵՎԱՆ» ԲԱՆԿԻՆ
«Կրեդիտ-Երեւան» բանկի նոր բաժնետեր` ռուսաստանցի գործարար, «Սրետտենկա» ընկերության ղեկավար Լեւոն Մարկոսը(Հայրապետյան) մտադիր է մինչեւ տարեվերջ իրականացնել երկարաժամկետ ներդրում, սնանկության վտանգի առջեւ հայտնված, բանկի ֆինանսական առողջացման նպատակով: Ինչպես հաղորդում է «Արմինֆո» գործակալությունը, այժմ մշակվում է բանկի առողջացման ծրագիրը: Կենտրոնական բանկը արդեն նշանակել է «Կրեդիտ-Երեւանի» ժամանակավոր վարչակազմ: Անկախ փորձագետների կարծիքով, ստեղծված ծանր ֆինանսական վիճակից դուրս գալու համար բանկին հարկավոր կլինի 10 միլիոն դոլար: Միառժամանակ, ֆիզիկական անձանց ավանդների ծավալը հազիվ է գերազանցում այդ գումարը, իսկ ընդհանուր պարտավորությունները անցնում են 30 միլիոնի սահմանագիծը: Հիշեցնենք, որ ընթացիկ տարվա կեսերին «Կրեդիտ-Երեւան» բանկի կանոնադրական հիմնադրամում փոփոխություններ տեղի ունեցան: Բանկի բաժնետոմսերի խոշոր փաթեթի սեփականատեր, Հայաստանի խորհրդարանի պատգամավոր Մարտին Հովհաննիսյանը իր բաժնի զգալի մասը(50 տոկոսից ոչ պակաս) վաճառեց ռուսաստանցի գործարար Լե-ոն Մարկոսին(Հայրապետյան): Հուլիսի սկզբին կայացած գործարքի պահից սկսած` նոր բաժնետեր-ոչ ռեզիդենտը արդեն իրականացրել է մի շարք երկարաժամկետ ներդրումներ:

25 December 2001 - 17:54 AMT
ПРЕЗИДЕНТ МОСКОВСКОГО КОНЦЕРНА “СРЕТЕНКА” ЗАВЕРЯЕТ В ТОМ, ЧТО НЕ ПОЗВОЛИТ БАНКУ “КРЕДИТ-ЕРЕВАН” ОБАНКРОТИТЬСЯ
Новый акционер банка “Кредит-Ереван” – российский бизнесмен, глава компании “Сретенка” Левон Маркос (Айрапетян) намерен до конца текущего года осуществить долгосрочное вложение с целью финансового оздоровления банка, оказавшегося перед угрозой банкротства. Как сообщает агентство “Арминфо”, сейчас разрабатывается программа оздоровления банка. Центробанк уже назначил над “Кредит-Ереваном” временную администрацию. По мнению независимых экспертов, для выхода банка из сложившейся тяжелой финансовой ситуации понадобиться порядка 10 миллионов долларов. В то
время, как объем депозитов физических лиц в “Кредит-Ереване” немногим более превышает эту сумму, а общие обязательства зашкаливают за 30 миллионов. Напомним, что в середине текущего года в уставном фонде банка “Кредит-Ереван” произошли изменения. Держатель крупного пакета акций
банка, депутат парламента Армении Мартин Ованесян продал значительную часть своей доли (не менее 50%) российскому бизнесмену Левону Маркосу (Айрапетяну). С момента сделки, состоявшейся в начале июля, новый акционер-нерезидент уже осуществил ряд долгосрочных вложений.