9 Փետրվար 2010 - 07:53 AMT
«Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունները կարգավորելու մեր նախաձեռնությունը գտնվում է միջազգային հանրության ուշադրության կիզակետում: Պահն իրավամբ պատմական է, եւ դա գիտակցում ենք ոչ միայն մենք, այլեւ ողջ աշխարհը: Երկկողմ հարաբերությունների բարելավման գործում անգնահատելի են տարածաշրջանում ներգրավված տերությունների ջանքերը: Համոզված եմ, որ առանց նրանց միջնորդության դժվար կլիներ առաջընթաց գրանցել: Դրա հետ մեկտեղ կարծում եմ, որ որքան էլ բարեկամ պետությունները շահագրգռված լինեն գործընթացի դրական հանգուցալուծման մեջ, չեն կարող անել այն, ինչ ի զորու են անել մեր երկու ժողովուրդները»,-ասվում է Սերժ Սարգսյանի ուղերձում:
Դիմելով Թուրքիայի նախագահին, Ս.Սարգսյանը նշել է. «Կարծում եմ կհամաձայնեք, որ հայ եւ թուրք ժողովուրդների` միմյանց հանդեպ ունեցած կարծրատիպը կոտրելու, փոխվստահության մթնոլորտ ձեւավորելու խնդրում հիմնական դերը վերապահված է իշխանություններին: Միայն մեր գործի հանդեպ ունեցած հավատի, վճռականության եւ սկզբունքայնության շնորհիվ մենք կարող ենք հասնել արդյունքի: Այլապես, երբ հակասում են գործն ու խոսքը, դա ծնում է անվստահություն եւ թերահավատություն` գործունեության լայն դաշտ բացելով գործընթացին դեմ ուժերի համար: Մենք պետք է գիտակցենք, որ ժամանակն այս դեպքում ոչ թե նպաստում է գործընթացին, այլ` իմաստազրկում այն»:
«Եթե մինչ այս պահը մեզ հաջողվել է երկկողմ շփումները բերել այնպիսի մակարդակի, որտեղից շատ ավելի տեսանելի ու շոշափելի է դառնում մեր երկրների միջեւ բնականոն հարաբերությունների կառուցման ապագան, ապա այսօր պահն է հանդես բերելու վճռականություն, կատարելու մեծ քայլ առաջ` ապագա սերունդներին ժառանգելով կայուն ու անվտանգ տարածաշրջան»,-ասվում է ուղերձում:

9 Февраль 2010 - 07:53 AMT
«Наша инициатива по урегулированию армяно-турецких отношений находится в эпицентре внимания международного сообщества. Это в действительности исторический момент, который осознаем не только мы, но и весь мир. В деле налаживания двусторонних отношений имеют неоценимый вклад державы, вовлеченные в региональные процессы. Убежден, что без их посредничества было бы сложно зафиксировать прогресс. Вместе с этим, думаю, что насколько бы ни были заинтересованы дружественные страны в положительном исходе процесса налаживания отношений, они не смогут сделать то, что в силах сделать наши народы», – говорится в послании президента Армении Сержа Саргсяна президенту Турции Абдулле Гюлю.
Обращаясь к президенту Турции, Серж Саргсян отметил, что в деле разрушения существующих стереотипов и формирования атмосферы доверия между двумя народами основная роль отводится властям. “Мы можем достичь успеха в этом деле только при наличии принципиальности и решимости. Таким образом, когда слова противоречат делу, это порождает недоверие, открывая широкое поле для деятельности сил, выступающих против нынешнего процесса. Мы должны осознавать, что в этом случае время не способствует процессу, а лишает его смысла”, – подчеркнул президент Армении.
Глава армянского государства также сказал, что если до сих пор сторонам удалось довести двусторонние связи до такого уровня, где становится виднее будущее нормальных отношений между двумя странами, то сейчас уже настал момент проявить решимость и сделать большой шаг вперед, чтобы передать будущим поколениям стабильный и безопасный регион.