«Հայաստանի նախագահի ուղերձն առավելապես հասցեագրված էր հայ հանրությանը, չնայած նրան, որ այն ուղղված էր Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլին»,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը:
Ըստ Սաֆարյանի, ՀՀ նախագահն իր ուղերձով ցանկանում է հավաստիացնել հայ հանրությանը, որ ՀՀ ղեկավարությունը խնդիրներ չի տեսնում Արձանագրությունների հարցում եւ պատրաստ է առաջ ընթանալ: «Այդ ուղերձը պայմանավորված է նրանով, որ նույնիսկ ՀՀ ՍԴ-ի որոշումից հետո հայ ընդդիմության համար դրանք մնացին անընդունելի»,-ասել է «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավարը:
Ինչպես ասել է Սաֆարյանը, մյուս կողմից այս նամակը հասցեագրված է նաեւ միջազգային հանրությանը, որպեսզի վերջինս կոչ անի Թուրքիային վավերացնել Արձանագրությունները:

"Armenian President’s message is addressed to Armenian public first of all, despite the fact that it was directed to the Turkish State leader Abdullah Gul," Stepan Safaryan , leader of the Heritage parliamentary group told a PanARMENIAN.Net reporter.
According to Safaryan, the president of Armenia seeks to assure the Armenian public that the leadership of Armenia do not see problems in the Armenian-Turkish Protocols and ready to go ahead. "This message is justified by the fact that even after the conclusion of the Armenian Constitutional Court on the Protocols they remain unacceptable for the Armenian opposition, " Stepan Safaryan said.
According to Safaryan, on the other hand, this letter is also addressed to the international community, which can call on Turkey to ratify the Protocols.