«Հայաստանի նախագահի ուղերձն առավելապես հասցեագրված էր հայ հանրությանը, չնայած նրան, որ այն ուղղված էր Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլին»,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը:
Ըստ Սաֆարյանի, ՀՀ նախագահն իր ուղերձով ցանկանում է հավաստիացնել հայ հանրությանը, որ ՀՀ ղեկավարությունը խնդիրներ չի տեսնում Արձանագրությունների հարցում եւ պատրաստ է առաջ ընթանալ: «Այդ ուղերձը պայմանավորված է նրանով, որ նույնիսկ ՀՀ ՍԴ-ի որոշումից հետո հայ ընդդիմության համար դրանք մնացին անընդունելի»,-ասել է «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավարը:
Ինչպես ասել է Սաֆարյանը, մյուս կողմից այս նամակը հասցեագրված է նաեւ միջազգային հանրությանը, որպեսզի վերջինս կոչ անի Թուրքիային վավերացնել Արձանագրությունները:

“Первым адресатом послания президента Армении является армянская общественность, несмотря на то, что оно направлено главе турецкого государства Абдуле Гюлю”, – в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал руководитель парламентской фракции партии “Наследие” Степан Сафарян.
По словам Сафаряна, президент Армении своим посланием намерен заверить армянскую общественность в том, что руководство РА не видит проблем в подписанных армяно-турецких Протоколах и готово продвигаться вперед. “Это послание обусловлено тем, что даже после заключения Конституционного суда Армении по Протоколам, для армянской оппозиции они остались неприемлемыми”, – заметил руководитель фракции “Наследие”.
Как подчеркнул Сафарян, с другой стороны этот письмо адресовано также и международному сообществу, чтобы последнее призвало Турции пойти на ратификацию Протоколов.