Մեկ հիմնախնդիր կա, որի լուծման հարցում Իրանի եւ Թուրքիայի շահերը ընդհանուր են` քրդական հարցը: Այս մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է ԵՊՀ իրանագիտության բաժնի վարիչ, պրոֆեսոր Գառնիկ Ասատրյանը:
«Երկու երկրներն էլ քրդական հարցը քննարկում եւ դրան վերաբերում են նույնկերպ: Քրդական հարցը, որն ընդհանուր վտանգ է ներկայացնում այդ երկու երկրների համար, նրանց միավորող գործոնն է», – ասել է իրանագետը: Խոսելով տարածաշրջանում Թուրքիայի դիրքերի ակտիվության այս ժամանակաշրջանում Իրանի դիրքորոշման մասին, պրոֆեսորը հայտարարել է, որ Իրանն ու Թուրքիան միշտ էլ հակառակորդներ կմնան տարածաշրջանում:
Ինչ վերաբերում է Իրանի թուրքալեզու բնակչությանը, Գառնիկ Ասատրյանն ընդգծել է, որ Իրանում հաշվվում են մոտավորապես 33 էթնիկ լեզվախմբեր: «Իրանը բազմալեզու երկիր է: Այստեղ չկան ազգային փոքրամասնություններ, իսկ թուրքալեզու բնակչությունը կազմում է 9-10 մլն: Նրանք իրանցիներ են, որոնք խոսում են թուրքական լեզվարտահայտությամբ», -ասել է Գառնիկ Ասատրյանը: Նրա խոսքերի համաձայն, արեւմուտքի ուժերն, ինչպես նաեւ Ադրբեջանը, այս գործոնը հաճախ օգտագործում են Իրանում անջատողական տրամադրությունները սրելու նպատակով:

Есть одна проблема, в решении которой у Тегерана и Анкары есть общие интересы. Это курдская проблема Об этом на пресс-конференции заявил заведующий отделом иранистики ЕГУ, профессор Гарник Асатрян.
«Обе страны рассматривают и относятся к Курдской рабочей партии (КРР) однозначно. Курдская проблема – общая угроза для этих стран и является объединяющим их фактором»,- сказал иранист. Говоря о позиции Ирана на фоне региональной активности Турции, профессор заявил, что в этом плане Иран и Турция всегда были и остаются в регионе соперниками.
Что касается тюркоязычного населения Ирана, Гарник Асатрян подчеркнул, что в Иране насчитывается около 33 этноязычных групп. «Иран многонациональная страна. Здесь нет национальных меньшинств. Тюркоязычное население в стране составляет 9-10 миллионов человек. Все они иранцы, но говорят на турецком диалекте»,- заявил Гарник Асатрян. По его словам, западные силы, а также Азербайджан, часто используют этот фактор с целью поощрения сепаратистских настроений в Иране.