20 December 2001 - 19:23 AMT
ԱՄԵՐԻԿՅԱՆ ԿՈՆԳՐԵՍԱԿԱՆՆԵՐԻ ՏՎՅԱԼՆԵՐՈՎ ԱԴՐԲԵՋԱՆՈՒՄ ՇԱՐՈՒՆԱԿՈՒՄ ԵՆ ԳՈՐԾԵԼ ԱՀԱԲԵԿՉԱԿԱՆ «ԱԼ-ՔԱԻԴԱ» ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅԱՆ ՍԿԶԲՆԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱՎՈՐՈՒՄՆԵՐԸ
Արտասահմանյան հատկացումների մասին օրինագծի վերջնական տարբերակի ներկայացուցիչների պալատում եզրափակիչ քննարկման ընթացքում ամերիկյան կոնգրեսի հայկական խմբի համանախագահներ Քոլենբերգն ու Ֆրենկ Փալոնեն, ինչպես նաեւ կոնգրեսական Նիտա Լոուեյը իրենց անհանգստությունն են հայտնել Ազատության աջակցման Աքտի 907-րդ ուղղման ժամանակավոր կասեցման նախագահին ներկայացված իրավունքի սահմանափակումների ոչ բավարար ձեւակերպմամաբ: Կոնգրեսական Լոուեյը հայտարարել է, որ «նախագահին ընձեռնած իրավունքի անորոշությունը իսկապես մտահոգում է ինձ եւ մենք միանշանակ հայտարարում ենք, որ կվերադառնանք այս հարցի քննարկմանը հաջորդ տարի»: Ջո Քոլենբերգը նշել է, որ 2002 թվականի արտասահմանյան հատկացումների մասին օրինագիծը նախատեսում է օգնություն Հայաստանին ռազմական ոլորտում, ինչը, նրա կարծիքով, հավաստում է հայ- ամերիկյան հարաբերությունների նոր փուլ անցնելը: Ֆրենկ Փալոնեն իր ելույթում նշել է, որ Բաքվի ոչ կառուցողական դիրքորոշումը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում մտահոգություն է առաջացնում: Մասնավորապես, Ադրբեջանը ոչ միայն հրաժարվում է վերացնել Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումը, այլեւ շարունակում է սպառնալ պատերազմով: Կոնգրեսականը նշել է, որ 907-րդ ուղղման վերջնական վերացման հիմնական պայմանը պետք է դառնա Ադրբեջանի ու Թուրքիայի կողմից Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման վերացումը: «Այդ պայմանը կառաջադրվի հաջորդ տարի, արտասահմանյան հատկացումների մասին օրինագծի հերթական լսումների ընթացքում»,- ասել է Փալոնեն: Կոնգրեսականը նշել է նաեւ, որ Ադրբեջանում Ալ-Քաիդայի տեղական կազմավորումների գոյությունը սպառնալիք է ներկայացնում ինչպես Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի, այնպես էլ ԱՄՆ-ի համար: Նա հայտարարել է, որ ռադիկալ իսլամական ուժերը շարունակում են օգտագործել Ադրբեջանը որպես հիմնական հենակետ իր գործողությունների անցկացման համար:

20 December 2001 - 19:23 AMT
ПО СВЕДЕНИЯМ АМЕРИКАНСКИХ КОНГРЕССМЕНОВ, В АЗЕРБАЙДЖАНЕ ПРОДОЛЖАЮТ ДЕЙСТВОВАТЬ ЯЧЕЙКИ ТЕРРОРИСТИЧЕСКОЙ ОРГАНИЗАЦИИ “АЛЬ-КАИДА”
В ходе итогового обсуждения в палате представителей окончательной версии законопроекта о зарубежных ассигнованиях сопредседатели армянской группы американского конгресса Джо Коленберг и Франк Паллоне, а также конгрессмен Нита Лоуей выразили свою обеспокоенность в сязи с недостаточно четко сформулированными органичениями предоставленного президенту права на временное приостановление действия 907-й поправки к Акту в поддержку Свободы. Конгрессмен Лоуей заявила что “неопределеность предоставленного президенту права действительно тревожит меня и мы однозначно заявляем что венемся к рассмотрению этого вопроса в следующем году”. Джо Коленберг отметил что законопроект о зарубежных ассигнованиях на 2002-й год впервые предусматривает оказание Армении помощи в военной сфере, что является, по его мнению, подтверждением перехода армяно-американских отношений в новый этап. Френк Поллоне в своем выступлении подчеркнул, что неконструктивная позиция Баку в вопросе урегулирования карабахского конфликта вызывает опасения. В частности, Азербайджан не только отказывается снять блокаду, но и продолжает угрожать войной. Конгрессмен отметил, что основным условием полной отмены 907-ой поправки должно стать снятие Азербайджаном и Турцией блокады Армении и Нагорного Карабаха. “Это условие будет выдвинуто в будущем году, в ходе очередных слушаний законопроекта о зарубежных ассигнованиях”,- сказал Паллоне. Когрессмен отметил также, что существование ячеек “Аль-Каиды” в Азербайджане представляет угрозу как для Армении и Нагорного Карабаха, так и для США. Он заявил, что радикальные исламисткие силы продолжают использовать Азербайджан в качестве основной базы для проведения своих операций.