Հրապարակվել է <b>ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի</b> «Կրթությունը վտանգված է 2010» եւ «Զերծ պահել կրթությունը հարձակումներից` խնդրի վիճակը» զեկույցները: Առաջին զեկույցը պատկերացում է տալիս ուսուցիչների, դպրոցների եւ դպրոցական շինությունների վրա հարձակումների քանակի աճի մասին, որի հիմքում քաղաքական ու կրոնական մոտիվներն են: Առաջին զեկույցն այս թեմայով հրապարակվել է 2007թ.:
Երկրորդ զեկույցում փորձագետները վերլուծում են կանխարգելման եւ պատասխան միջոցների փորձը, ինչն իր արտացոլումն է գտել միջազգային իրավունքում եւ տեղերում անցկացվող միջոցառումներում: Վերլուծության մեջ արտացոլվել են նաեւ այդ թեմայով 2009թ. Փարիզում տեղի ունեցած սեմինարի մշակումներն ու հանձնարարականները:
Ըստ զեկույցների, 2007-2009թթ. կրթական հաստատություններն, ուսուցիչներն ու աշակերտները հարձակման են ենթարկվել աշխարհի 32 երկրներում: Հաճախ նման գործողությունները պետության դեմ ագրեսիայի դրսեւորման ձեւ են հանդիսանում: Զեկույցում դիտարկվում է նաեւ երեխա-զինվորների խնդիրը, որոնց թիվն աշխարհում հասնում է 250 000-ի: Առեւանգումները կատարվում են նաեւ աղջիկների հանդեպ բռնության նպատակով:
Զեկույցի հեղինակ Բրենդան Օ`Մելլիի հանձնարարականների համաձայն, հարկավոր է ստեղծել համաշխարհային տեղեկատվական կենտրոն նման հանցագործություններին հետեւելու նպատակով: ՄԱԿ-ը դեռեւս հավաստի տվյալներ չունի, որոնք անհրաժեշտ են խնդիրը ճիշտ գնահատելու համար: Ըստ նրա, հարկավոր է լրացուցիչ խորը հետազոտություններ անցկացնել եւ վերլուծել կրթության դեմ կատարվող հարձակումների պատճառները, միջոցներն ու ազդեցությունը:
Այդ զեկույցների հրապարակումը հնարավոր դարձավ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի միջին եւ բարձրագույն կրթության գծով հատուկ ներկայացուցիչ Քաթարի շեյխ Մոզահի Բինտ Նասեր Ալ Միսնադի ֆինանսական աջակցության շնորհիվ, հաղորդում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մամլո ծառայությունը:

11 Февраль 2010 - 10:09 AMT
Опубликован второй доклад <b>ЮНЕСКО</b> “Образование в опасности 2010” и “Оградить образование от нападений: состояние проблемы”. Первый доклад дает представление о росте числа нападений на учителей, школьников и школьные помещения, в основе которых лежат политические и религиозные мотивы. Первый доклад на туже тему был опубликован в 2007 году.
Во втором докладе несколько экспертов проводят критический анализ опыта в области профилактики и ответных мер, нашедших отражение в международном праве и комплексных мероприятиях, проводимых на местах. В анализе также нашли отражение рекомендации, разработанные участниками семинара по этой теме, состоявшегося в 2009 году в Париже.
Согласно докладам, за период 2007-2009 гг. образовательные учреждения, учителя и учащиеся подверглись нападениям, по крайней мере, в 32 странах. Зачастую такие акты становятся актом агрессии против государства. В докладе рассматривается и проблема детей-солдат, общая число которых в мире достигает 250 000. Похищения совершаются также с целью насильственной вербовки или насилия в отношении девушек. В докладе выражается особая обеспокоенность по поводу систематического характера совершаемых преступлений и зловещей тактики преследований, применяемой в некоторых странах в отношении учителей, школьников и членов профсоюзов работников просвещения.
В рекомендациях, сформулированных автором доклада Бренданом О’Мэлли, поддержана идея создания всемирного информационного центра по наблюдению за такими преступлениями. Пока же ООН не располагает достоверными данными, необходимыми для тщательной оценки состояния проблемы. По его мнению, необходимо предпринять дополнительные углубленные исследования и анализ, которые позволят выявить причины, средства и воздействие происходящих атак на образование.
Публикация этих двух докладов стала возможной благодаря финансовой поддержке специального представителя ЮНЕСКО по проблемам базового и высшего образования шейха Катара Мозахы Бинт Нассер Аль-Миснад, сообщает пресс-служба ЮНЕСКО,