Chatham House Միջազգային հարաբերությունների թագավորական ինստիտուտում ՀՀ նախագահի ելույթը դժբախտաբար չէր համապատասխանում այնտեղ հավաքված լսարանին: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ԱԺ-ի նախկին խոսնակ, պատգամավոր Տիգրան Թորոսյանը: Նրա խոսքերով, նախագահի ելույթը պատրաստողները հաշվի չեն առել այն փաստը, որ ելույթի բովանդակությունը եւ դրանում արտացոլված խնդիրները չեն համապատասխանում այդ լսարանին: «Ավելին, վերնագիրը չէր համապատասխանում բովանդակությանը: Իր ելույթում նախագահը չհստակեցրեց հայկական կողմի դիրքորոշումը ղարաբաղյան հակամարտության խնդրի լուծման վերաբերյալ: Նա արեց մոտավոր ձեւակերպումներ, որոնք արվել են արդեն շատ անգամներ», – ասել է նա:
Պատգամավորի խոսքերով, Սերժ Սարգսյանի ելույթում ոչ մի խոսք չասվեց այն իրավիճակի մասին, որը ստեղծվել է 2008թ. օգոստոսին Օսեթիայի եւ Վրաստանի միջեւ պատերազմից հետո: «Նախագահի սխալն էր նաեւ այն, որ նա նշեց, որ թուրքական կողմից Արձանագրությունները վավերացնելուց հետո Հայաստանը նույնպես կվավերացնի դրանք: Դա հակասում է ՀՀ-ի Սահմանադրությանը, քանի որ համաձայն Սահմանադրության այդպիսի որոշումը ընդունվում է երկրի խորհրդարանի կողմից», – ընդգծել է նա:
Նա նաեւ կարծում է, որ մեծ է Թուրքիայի կողմից Արձանագրությունների չվավերացման հավանականությունը: «ՍԴ-ի որոշման մեջ մի կողմից արտացոլված են բոլոր մտավախությունները, մյուս կողմից` Արձանագրությունները ճանաչվել են համապատասխան Սահմանադրությանը: Դա սահմանափակեց Արձանագրությոնների կիրառումը, եւ առիթ հանդիսացավ, որ Թուրքիան պատրվակներ որոնի: Արձանագրությունների վավերացումը հնարավոր է միայն երկու դեպքերում` եթե ԱՄՆ Կոնգրեսն ընդունի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձեւը եւ ապրիլի 24-ին այն հիշատակվի Ամերիկայի հայ համայնքին ուղղված նախագահի ուղերձում», – ընդգծել է Թորոսյանը:

The presidential speech in Chatham House was incorrect for the audience, according to former speaker of the Armenian National Assembly.
“Those who prepare speeches for the President did not take into account that the essence of the address and the problems highlighted in it did not fit the audience,” Tigran Torosyan said. “Instead of presenting Armenia’s stand on the Karabakh issue, the President restricted himself to a wording which was announced numerously before. He just said that the Armenian side will not make concessions conflicting with the interests of Karabakh people.”
“President Sargsyan did not touch on the situation that emerged in the region after the South Ossetian war in 2008. Furthermore, it was a mistake to say that Armenia will certainly ratify the Protocols after the ratification by the Turkish parliament. This conflicts the RA Constitution, according to which each member of parliament takes a decision basing on the political creed,” he said.
Mr. Torosyan, however, said that Turkey is unlikely to ratify the Protocols. “These documents may be ratified only if the US Congress passes the Armenian Genocide Resolution or if President Obama uses the term genocide in his April 24 address,” he said.