Chatham House Միջազգային հարաբերությունների թագավորական ինստիտուտում ՀՀ նախագահի ելույթը դժբախտաբար չէր համապատասխանում այնտեղ հավաքված լսարանին: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ԱԺ-ի նախկին խոսնակ, պատգամավոր Տիգրան Թորոսյանը: Նրա խոսքերով, նախագահի ելույթը պատրաստողները հաշվի չեն առել այն փաստը, որ ելույթի բովանդակությունը եւ դրանում արտացոլված խնդիրները չեն համապատասխանում այդ լսարանին: «Ավելին, վերնագիրը չէր համապատասխանում բովանդակությանը: Իր ելույթում նախագահը չհստակեցրեց հայկական կողմի դիրքորոշումը ղարաբաղյան հակամարտության խնդրի լուծման վերաբերյալ: Նա արեց մոտավոր ձեւակերպումներ, որոնք արվել են արդեն շատ անգամներ», – ասել է նա:
Պատգամավորի խոսքերով, Սերժ Սարգսյանի ելույթում ոչ մի խոսք չասվեց այն իրավիճակի մասին, որը ստեղծվել է 2008թ. օգոստոսին Օսեթիայի եւ Վրաստանի միջեւ պատերազմից հետո: «Նախագահի սխալն էր նաեւ այն, որ նա նշեց, որ թուրքական կողմից Արձանագրությունները վավերացնելուց հետո Հայաստանը նույնպես կվավերացնի դրանք: Դա հակասում է ՀՀ-ի Սահմանադրությանը, քանի որ համաձայն Սահմանադրության այդպիսի որոշումը ընդունվում է երկրի խորհրդարանի կողմից», – ընդգծել է նա:
Նա նաեւ կարծում է, որ մեծ է Թուրքիայի կողմից Արձանագրությունների չվավերացման հավանականությունը: «ՍԴ-ի որոշման մեջ մի կողմից արտացոլված են բոլոր մտավախությունները, մյուս կողմից` Արձանագրությունները ճանաչվել են համապատասխան Սահմանադրությանը: Դա սահմանափակեց Արձանագրությոնների կիրառումը, եւ առիթ հանդիսացավ, որ Թուրքիան պատրվակներ որոնի: Արձանագրությունների վավերացումը հնարավոր է միայն երկու դեպքերում` եթե ԱՄՆ Կոնգրեսն ընդունի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձեւը եւ ապրիլի 24-ին այն հիշատակվի Ամերիկայի հայ համայնքին ուղղված նախագահի ուղերձում», – ընդգծել է Թորոսյանը:

Выступление Президента Армении в Королевском институте международных отношений Chatham House к сожалению не соответствовало той аудитории, которая там собралась. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил экс-спикер НС РА, депутат Тигран Торосян. По его словам, те, кто пишет речи президента, не учли тот факт, что содержание выступления и отраженные в нем проблемы не соответствуют той аудитории. «Более того, заголовок не соответствовал содержанию. Президент в своей речи вместо того, чтобы указать конкретную позицию армянской стороны по решению нагорно-карабахского конфликта и применения двух принципов в конкретном данном случае, cделал приблизительные формулировки, которые были озвучены раньше много раз о том, что армянская сторона, не будет идти на уступки, которые будут противоречить интересам народа НКР», – сказал Торосян.
По словам депутата, в выступлении Сержа Саргсяна не было речи и о том, какая ситуация сложилась в южном Кавказе после августовской войны 2008 года между Осетией и Грузией. «Ошибкой в речи президента также было то, что он отметил, что после ратификации Протоколов турецкой стороной, Армения непременно их ратифицирует. Это противоречит Конституции Армении, так как по Конституции каждый депутат сам принимает решение, исходя из своей совести и убеждений», – подчеркнул Тигран Торосян.
Армянский депутат также считает, что вероятность того, что Турция не ратифицирует Протоколы, велика. «В решении Конституционного суда с одной стороны отображены все опасения, с другой стороны протоколы признаны соответствующими Конституции Армении, что ограничило применение протоколов и послужило поводом для Турции искать отговорки. Ратификация Протоколов возможна только в двух случаях: принятие резолюции о Геноциде армян Конгрессом США и упоминание о нем в традиционном послании армянской общине Америки 24 апреля», – подчеркнул Торосян.