15 Փետրվար 2010 - 11:42 AMT
«Հայաստանում, ինչպես նաեւ ողջ աշխարհում, երեխաների մոտ ուռուցքային հիվանդություններն ավելի քիչ են, քան մեծերի մոտ: Ամեն տարի Հայաստանում գրանցվում է քաղցկեղով տառապող մոտավորապես 7000 նոր հիվանդ, որոնցից 80-100-ը երեխաներ են», – փետրվարի 15-ին մանկական քաղցկեղային հիվանդությունների դեմ պայքարի միջազգային օրվան նվիրված մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է Ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնի Մանկական ուռուցքների եւ քիմիաթերապիայի բաժնի վարիչ, պրոֆեսոր <b>Գրիգոր Բադալյանը</b>:
Նրա խոսքերի համաձայն, վերջին տասը տարիների ընթացքում մեծահասակների մոտ քաղցկեղային հիվանդություններն ավելացել են 15 տոկոսով, իսկ երեխաների մոտ` 7-8 տոկոսով: «Սակայն խուճապի մատնվել պետք չէ, քանի որ հիվանդ երեխաների 654 տոկոսը լիարժեքորեն բուժվում է», – ընդգծել է Գրիգոր Բադալյանը:
Ըստ Գ. Բադալյանի, <b>երեխաների մոտ ուռուցքը</b> միանգամայն տարբերվում է մեծահասակների մոտ առաջացած հիվանդությունից:
«Երեխաների մոտ հիվանդության գաղտնի շրջանը մի քանի ամիս է տեւում եւ բուժման արդյունքը շատ արագ է ի հայտ գալիս: Ռիսկի շրջանը երեխաների մոտ ընդամենը երկու տարի է, եւ եթե երկու տարի անց հիվանդության բուժումը կրկնելու կարիք չի լինում, ապա մենք այդ երեխային համարում ենք լիարժեք առողջ», – ընդգծել է Գրիգոր Բադալյանը:
Նա նաեւ նշել է, որ երեխաների մոտ չարորոկ ուռուցքներ ամեն տարիքում կարող է առաջ գալ, բայց կան նաեւ վտանգավոր շրջաններ` 2-4 եւ 10-12 տարեկանում: «Քաղցկեղը ժառանգական հիվանդություն չէ, սակայն այն կարող է գենետիկ զարգացում ունենա, եթե հղիության ժամանակ կինը հիվանդ է լինում քաղցկեղով: Այդ պատճառով կինը անպայմանորեն պետք է իրեն հետեւի հղիության ժամանակ` սթրեսներից խուսափի, ծխախոտ չծխի եւ այլն», – ընդգծել է Գ. Բադալյանը:

15 Февраль 2010 - 11:42 AMT
“Онкологические заболевания у детей в Армении, как и во всем мире, распространены намного меньше, чем у взрослых. Ежегодно в Армении фиксируется около 7000 новых случаев заболевания раком, из которых 80-100 – заболевшие дети”,- сообщил на пресс-конференции, посвященной Международному дню борьбы с детским раком 15 февраля руководитель отделения детской онкологии и химиотерапии Национального центра онкологии, профессор <b>Григорий Бадалян</b>.
По его словам, за последние 10 лет заболеваемость раком у взрослых увеличилось на 15%, а у детей – на 7-8%. “Однако причин для паники нет, так как более 65% заболевших раком детей полностью излечиваются”,- подчеркнул Григорий Бадалян.
<b>Детская онкология</b>, по словам профессора, во многих вопросах сильно отличается от взрослой. “Скрытый период заболевания у детей длится несколько месяцев, и результат лечения проявляется очень быстро. Период риска у детей длится всего два года: если через 2 года после лечения заболевание не повторилось, то мы считаем ребенка абсолютно здоровым”,- подчеркнул Григорий Бадалян.
Он отметил также, что злокачественные опухоли у детей могут развиться в любом возрасте, однако есть несколько пиков заболеваемости: от 2 до 4 лет и от 10 до 12 лет.
“Онкология, за редким исключением не передается по наследству, однако она может развиться уже на генетическом уровне во время беременности женщины. Поэтому женщинам рекомендуется следить за собой во время беременности, избегать стрессов, сигарет, и всех канцерогенов”,- подчеркнул Григорий Бадалян.