«Հայաստանում <b>ուռուցքաբանության</b> հիվանդությունների բուժման համար անհրաժեշտ տեխնիկական հագեցվածությունը չի կարող համեմատվել զարգացած երկրների հետ, թեկուզ այն պատճառով, որ ամեն տարի շուկա է հանվում նոր արտադրանք: Սակայն բոլոր ուռուցքային հիվանդությունները Հայաստանում ախտորոշվում են եւ մենք չենք կարող ասել, որ մեր տեխնիկան հնացել է: Եվ հետո մենք շատ լավ մասնագետներ ունենք, ընդ որում ոչ միայն ավագ սերունդը, այլ նաեւ երիտասարդ մասնագետները»,-Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնի Մանկական ուռուցքների եւ քիմիատերապիայի բաժնի ղեկավար, պրոֆեսոր <b>Գրիգորի Բադալյանը</b>:
Նա ընդգծել է, որ ճառագայթով բուժման համար Ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնը ՄԱԳԱՏԷ-ից ժամանակակից սարքավորումներ է ստացել, որոնք եզակի են ողջ տարածաշրջանում:
Ըստ պրոֆեսորի, երեխաների ուռուցքային հիվանդությունների բուժման պետպատվերը կազմում է 190 հազար դրամ: «Սակայն այդ գումարով կարելի է տրամադրել միայն բազային բուժում: Եվ եթե հարկավոր լինի գնել ժամանակակից թանկարժեք դեղամիջոցներ, այդ գումարը չի բավականացնի»,-ասել է Գ.Բադալյանը: Ուստի, Հայաստանի համար կարեւոր է այնպիսի հիմնադրամների ստեղծումը, որոնք գումարներ կտրամադրեն ուռուցքային հիվանդությունների բուժման համար անհրաժեշտ դեղորայքի ձեռք բերման համար:
Այդ նպատակով կազմակերպվում են բարեգործական համրեգներ ու ընթրիքներ, որոնցից ստացված հասույթն ուղղվում է թանկարժեք դեղորայքի ձեռք բերմանը: Նման մի համերգ տեղի կունենա փետրվարի 15-ին Գ.Սունդուկյանի անվան պետական ակադեմիական թատրոնում:

15 Февраль 2010 - 11:55 AMT
“Техническое оснащение по лечению <b>онкологических</b> заболеваний Армении не может сравниться с развитыми странами хотя бы по той причине, что ежегодно на рынок выпускается новая продукция. Однако все онкологические заболевания в Армении диагностируются, и мы не можем сказать, что наша техника устарела. К тому же у нас очень сильные кадры, причем не только старшее поколение, но и молодые специалисты”,- подчеркнул на пресс-конференции в Ереване руководитель отделения детской онкологии и химиотерапии Национального центра онкологии, профессор <b>Григорий Бадалян</b>.
Он подчеркнул также, что специально для лечения облучением в Национальный центр онкологии из МАГАТЭ была отправлена современная аппаратура, какой нет даже в регионе.
По словам профессора, госзаказ на лечение онкологических заболеваний у детей составляет 190 тыс. драм. “Однако на эту сумму можно предоставить только базовое лечение. И если понадобится покупка современных дорогих лекарств, этих денег не хватит”,- подчеркнул Григорий Бадалян. Именно поэтому, по его словам, в Армении так важно создание фондов, которые будут предоставлять суммы на дорогие лекарства.
Для этих целей организуются благотворительные концерты и ужины, средства от которых направляются на приобретение дорогостоящих лекарств. Подобный концерт состоится 15 февраля в Государственном академическом театре имени Габриела Сундукяна.