15 Փետրվար 2010 - 15:01 AMT
Փետրվարի 15-ին տեղի ունեցավ «Վարձք» գիտական ամսագրի առաջին համարի շնորհանդեսը, որի մեջ տեղ են գտել մշակութային գիտական հետազոտություններին եւ հայկական ճարտարապետական հուշարձանների ուսումնասիրմանը վերաբերող գիտական հոդվածներ:
«Այս ամսագրի ստեղծման գաղափարը հասունացել էր վաղուց, երբ 1997 թ. հայկական ճարտարապետության ուսումնասիրման հասարակական կազմակերպության քառասունամյա գործունեության մասին «RAA.Գիտական հետազոտություններ» շարքը թողարկելուց հետո պահանջ առաջացավ լայն հասարակայնությանը ներկայացնել այդ թեմայով գիտական հոդվածներ», – պատմում էր «Վարձք» ամսագրի գլխավոր խմբագիր, «RAA» հասարակական կազմակերպության ղեկավար <b>Սամվել Կարապետյանը</b>: Ամսագրի առաջին համարը արդեն թարգմանվել է անգլերեն, եւ Սամվել Կարապետյանը հույս հայտնեց, որ ամսագիրը երկու տարբերակով լույս կտեսնի` հայերեն եւ անգլերեն` վեց ամիսը մեկ անգամ:
«Ամսագրի հաջորդ համարը լույս կտեսնի նոյեմբերին: Ֆինանսավորման հետ դա կապ չունի, քանի որ ամսագրի թողարկման գումարը մենք պետբյուջեից ենք ստանում, սակայն մենք մտադրվել ենք հաջորդ հինգ ամիսների ընթացքում ճանապարհորդել Արցախի Հանրապետությունում եւ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում` հայկական ճարտարապետական հուշարձաններն ուսումնասիրելու համար», – ընդգծել է Սամվել Կարապետյանն` ավելացնելով, որ դեռ շատ անելիքներ ունեն Իրանում եւ Արեւմտյան Հայաստանում:
«Վարձք» ամսագրի առաջին համարը նվիրված է «RAA» հասարակական կազմակերպության հիմնադիր եւ ղեկավար, ճարտարապետական գիտությունների դոկտոր Արմեն Հախնազարյանին:

15 февраля состоялась презентация первого номера научного журнала “Варцк”, в котором нашли место научные статьи о культурологических исследованиях и изучении армянских памятников архитектуры.
“Идея создания этого журнала созрела у нас очень давно, когда после выпуска с 1997 года цикла “RAA. Научные исследования” о сорокалетней деятельности общественной организации по изучению армянской архитектуры возник вопрос о представлении научных статей на эту тему широким массам”,- рассказал главный редактор журнала “Варцк”, руководитель общественной организации “ RAA ” <b>Самвел Карапетян</b>. Первый номер журнала уже переведен на английский язык, и Самвел Карапетян выразил надежду, что журнал будет выходить в двух вариантах: на армянском и английском 1 раз в полгода.
“Следующий номер журнала выйдет в ноябре. Это не связано с финансированием, так как средства на выпуск журнала нам предоставили из госбюджета, однако в следующие 5 месяцев мы намерены отправиться в путешествие для изучения армянских архитектурных памятников Республики Арцах и Исламской Республики Иран”,- подчеркнул Самвел Карапетян, добавив, что у них еще много дел в Иране и Западной Армении.
Первый номер журнала “Варцк” посвящен памяти основателя и руководителя общественной организации “RAA”, доктора архитектурных наук Армена Ахназаряна.