15 Փետրվար 2010 - 15:04 AMT
«2009 թվականին «Հայկական ճարտարապետության ուսումնասիրություն» (RAA) հասարակական կազմակերպությունը Հայաստանի Մշակույթի նախարարության հանձնարարությամբ հանձն է առել Հայաստանի ճարտարապետության վատթարագույն վիճակում գտնվող 26 հուշարձանների հայտնաբերման ծրագրի իրագործումը: Այդ հուշարձանների հետազոտումը պետք է օգնի նրանց վերականգնմանը»,- փետրվարի 15-ին կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց RAA ՀԿ ղեկավար, ճարտարապետության պատմաբան <b>Սամվել Կարապետյանը</b>:
Նրա խոսքով, ուսումնասիրված վանքերից որոշները պարզապես ողբալի վիճակում են: «Լոռու մարզի երկու` Բարձրաքաշ եւ Քառասնից մանկանց վանքերը վերածվել են Պիզայի աշտարակի, հիմքից թեքվել են: Այդ պատերը պետք է քանդել եւ կրկին հավաքել, ինչը, իհարկե, անցանկալի է, բայց տվյալ դեպքում անհրաժեշտ է»,- ընդգծեց Սամվել Կարապետյանը: Նախագծի արժեքը, նրա խոսքով, կազմել է 8 մլն դրամ, որոնցից RAA-ն 3.9 մլն է ստացել:

“В 2009 году общественная организация “Изучение армянской архитектуры” (RAA) по поручению Министерства культуры Армении приступила к реализации программы выявления 26 памятников архитектуры Армении, находящихся в наихудшем состоянии. Исследование этих памятников должно помочь их восстановлению”,- сообщил на пресс-конференции 15 февраля руководитель общественной организации RAA, историк архитектуры <b>Самвел Карапетян</b>.
По его словам, некоторые из изученных монастырей находятся просто в плачевном состоянии. “Два монастыря в Лорийской области “Барцракаш” и “Карасниц манканц” практически превратились в Пизанскую башню, дав крен от самого основания. Эти стены придется разобрать и заново собрать, что, конечно, нежелательно, но в данном случае необходимо”,- подчеркнул Самвел Карапетян. Стоимость проекта, по его словам, составила 8 млн. драм, из которых RAA получило 3.9 млн.