15 Փետրվար 2010 - 16:48 AMT
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր <b>Նաիրա Զոհրաբյանը</b> նամակ է հղել ԵԽԽՎ մշակույթի, գիտության եւ կրթության հարցերի հաձնաժողովի նախագահ պարոն Էնդրյու Մակինթոշին, որում, մասնավորապես, նշվում է, որ ԵԽԽՎ հունվարյան նստաշրջանի ընթացքում ԵԽԽՎ արդբեջանական պատվիրակության անդամ Ռաֆայել Հուսեինովը ադրբեջանական մամուլին տված իր հարցազրույցներում հերթական անգամ խեղաթյուրել է ակնհայտ փաստեր եւ իրողություններ։ «Իմ կողմից տրամադրված փաստերը նա խեղաթյուրված ներկայացրել է նաեւ Ձեր գլխավորած հանձնաժողովի նիստում։ Մասնավորապես, փորձել է խեղաթյուրել իմ կողմից Վեհաժողովի անդամ պետությունների ներկայացուցչություններին բաժանված «21-րդ դարի վանդալները» եւ «Իսկական ողբերգություն. 1990 թվականի Բաքվի ջարդերը» փաստագրական նյութերը»:
«Ադրբեջանի պատվիրակը առաջնորդվել է իր երկրի ղեկավարության գործելաոճով` կեղծել պատմությունն ու ակնհայտ փաստերը»,- ընդգծված է նամակում:
Նաիրա Զոհրաբյանը նաեւ վստահություն է հայտնել, որ սուտը, կեղծիքն ու ապատեղեկատվությունը չեն կարող եւ չպետք է ընդունելի լինեն այնպիսի մի կառույցում, ինչպիսին Եվրոպայի Խորհուրդն է, հաղորդում է ՀՀ ԱԺ մամլո ծառայությունը:

Депутат парламентской фракции партии “Процветающая Армения” Наира Зограбян направила к председателю комиссии ПАСЕ по вопросам культуры, образования и науки Эндрю Макинтошу письмо, в котором, в частности отмечено, что член делегации Азербайджана в ПАСЕ Рафаэль Гусейнов представил комиссии, руководимой Макинтошем, искаженные факты о событиях, освещаемых в распространенных армянской делегацией фильмах “Вандалы 21-го века” и “Баку, январь, 1990: Обыкновенный геноцид”.
“Делегат Азербайджана поступил в манере руководства своей страны, которое фальсифицируют историю и наглядные факты”, – подчеркнуто в письме.
Наира Зограбян выразила также уверенность, что ложь и дезинформация не могут быть приняты со стороны Совета Европы, сообщает пресс-служба НС РА.