Փետրվարի 16-ին տեղի է ունեցել <b>«Երկրապահ» կամավորականների միության</b> 8-րդ համագումարը: Համագումարում քվեարկության արդյունքում ընտրվել է «Երկրապահի» վարչության կազմն ու վերահսկիչ հանձնաժողովը:
«Երկրապահի» վարչության անդամները կազմակերպության նախագահի պաշտոնում վերընտրեցին գեներալ-լեյտենանտ Մանվել Գրիգորյանին: Համագումարում ողջույնի խոսքով հանդես են եկել «Երկրապահ» կամավորականների միության նախագահ Մանվել Գրիգորյանը, ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ԼՂՀ պաշտպանության բանակի հրամանատար Մովսես Հակոբյանը, «Երկրապահ» կամավորականների միության անդամ, «Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը, Մտավորականների համաժողովի Ավագանու խորհրդի անդամ, ՀՀ ժողովրդական դերասան Երվանդ Մանարյանը, ՀՀ պաշտպանության նախարարի նախկին տեղակալ Արթուր Աղաբեկյանը:
Վերջում համագումարը հայտարարություն ընդունեց, որտեղ մասնավորապես ասվում է, որ «Երկրապահ» կամավորականների միությունը եղել եւ մնում է Արցախի խաղաղ եւ անվտանգ կյանքի պաշտպանը: Կազմակերպությունը կտրականապես դեմ է նրան, որ հայ-թուրքական հարաբերությունները պայմանավորվեն Լեռնային Ղարաբաղի խնդրով: Հանդես գալով Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման օգտին` «Երկրապահ» կամավորականների միությունը հայտարարում է, որ դա չպետք է տեղի ունենա հայ ժողովրդի արժանապատվության ոտնահարման եւ Հայոց ցեղասպանության ուրացման հաշվին:
Հայտարարությունը կարեւորում է Հայաստանի ժողովրդի ներքին միասնությունը, որտեղ բացառված պետք է լինեն «հոկտեմբերի 27-ի» եւ «մարտի 1-ի» նման ողբերգությունները:

16-го февраля состоялся 8-й съезд организации <b>Союза добровольцев «Еркрапа»</b>. В ходе съезда был избран состав правления и ревизионная комиссии организации. Члены правления “Еркрапа” переизбрали на пост председателя правления организации генерал-лейтенанта Манвела Григоряна.
На съезде с приветственными речами выступили министр обороны Армении Сейран Оганян, командующий Армии Обороны НКР Мовсес Акопян, член союза «Еркрапа», председатель партии “Республика” Арам Саркисян, член Совета старейшин Форума интеллигенции, народный артист Армении Ерванд Манарян, экс-заместитель министра обороны Армении Артур Агабекян.
В конце съезд было принято заявление, в котором, в частности, отмечено, что Союз добровольцев «Еркрапа» был и остается защитником мира и безопасности Арцаха. Организация выступает категорически против того, чтобы обусловить нормализацию армяно-турецких отношений с проблемой Нагорного Карабаха. Выступая за налаживание отношений с Турцией, “Еркрапа” заявляет, что это не должно происходить за чет достоинства армянского народа и путем предательства памяти жертв Геноцида армян.
В своем заявлении «Еркрапа» придал большую важность внутреннему единству народа Армении, где будут исключены такие трагедии, как “27 октября” и “1 марта”.