16 Փետրվար 2010 - 15:56 AMT
Փետրվարի 16-ին Ազգային ժողովի փոխնախագահ Արեւիկ Պետրոսյանը եւ ԱԺ խմբակցությունների ներկայացուցիչները հանդիպեցին ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ղազախստանի Հանրապետության պետքարտուղար, արտաքին գործերի նախարար Կանատ Սաուդաբաեւի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին` Ազգային ժողովի փոխնախագահ Արեւիկ Պետրոսյանը կարեւորեց Հայաստանի եւ Ղազախստանի համագործակցությունը, որի վկայությունն է նաեւ այն, որ Հայաստանը պաշտպանեց Ղազախստանի թեկնածությունը` 2010 թվականին նախագահելու ԵԱՀԿ-ում: Նա հույս հայտնեց, որ պարոն Սաուդաբաեւի այցը հնարավորություն կտա անմիջականորեն ծանոթանալու տարածաշրջանի խնդիրներին, քննարկելու Հայաստան-ԵԱՀԿ հարաբերություններին առնչվող եւ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բազմաթիվ այլ հարցեր: Հայաստանը կարեւորում է համագործակցությունը ԵԱՀԿ-ի հետ, որը կարեւոր դեր է ստանձնել Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործում:
Արեւիկ Պետրոսյանը նաեւ հույս հայտնեց, որ ԵԱՀԿ-ում Ղազախստանի նախագահության ժամանակահատվածում կձեռնարկվեն տարածաշրջանում խաղաղ գոյակցության եւ հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտ քայլեր: ԱԺ փոխնախագահը բարձր գնահատեց ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի համանախագահների` ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ջանքերը, առանձնապես կարեւորեց միջազգայնորեն ճանաչված ինքնորոշման իրավունքը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հիմքում դնելու Ղարաբաղի ժողովրդի օրինական պահանջը: Տիկին Պետրոսյանը բարձր գնահատեց նաեւ ԵԱՀԿ ԽՎ-ի դերը ժողովրդավարական գործընթացների, միջխորհրդարանական երկխոսության ամրապնդման գործում:
ԵԱՀԿ գործող նախագահ Կանատ Սաուդաբաեւն իր հերթին շնորհակալություն հայտնեց ջերմ խոսքերի համար, տեղեկացրեց, որ իր հանդիպման նպատակն է տեղում ծանոթանալ ԼՂ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ ՀՀ քաղաքական ուժերի տեսակետներին, քանզի հակամարտող կողմերի դրսեւորած բարի կամքի եւ փոխզիջման դեպքում է հնարավոր հարցի վերջնական լուծումը, իսկ միջազգային կազմակերպություններն ու այս խնդրի կարգավորմամբ մտահոգ երկրները օգնող են միայն:
Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ իրենց տեսակետները հայտնեցին ԱԺ խմբակցությունների ներկայացուցիչները:
ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Սաֆարյանի գնահատմամբ` ղարաբաղյան հիմնախնդիրը պետք է կարգավորվի միջազգայնորեն ճանաչված երեք կարեւոր սկզբունքների հաշվառումով` կարեւորելով հատկապես ինքնորոշման իրավունքը:
ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը համոզմունք հայտնեց, որ տարածքային ամբողջականության սկզբունքը պետք է գործի այն դեպքում, եթե մի երկիր խառնվում է մեկ ուրիշ երկրի գործերին, իսկ եթե մի երկրի ներսում ազգային-տարածքային կազմավորումներն են ինքնուրույն ապրելու ճանապարհ ընտրում, ինչը տեղի է ունեցել Լեռնային Ղարաբաղի դեպքում, պետք է գործի ինքնորոշման իրավունքը: Նա առաջարկեց նաեւ ԵԱՀԿ նախագահին ԼՂ-ում դեմոկրատական ինստիտուտները վերահսկելու մոնիտորինգ իրականացնել, ինչը կլինի հարցի կարգավորմանն ուղղված լավագույն քայլը:
«Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը տեղեկացրեց, որ իր խմբակցության տեսակետը հակամարտությունների կարգավորման վերաբերյալ միանշանակ է. անխուսափելի է Լեռնային Ղարաբաղի անկախության հռչակումը, ինչը պետք է ընդունվի միջազգային սուբյեկտների կողմից, իսկ ներկա փուլում անհրաժեշտ է Լեռնային Ղարաբաղին ներգրավել հակամարտության կարգավորման բանակցություններին, առանց որի անհնար կլինի հարցի վերջնական կարգավորումը:
ԵԱՀԿ գործող նախագահը համոզմունք հայտնեց, որ խաղաղ բանակցությունների միջոցով հարցի կարգավորումը միակ ընդունելի տարբերակն է, իսկ լիակատար արդյունքի հասնելու համար առաջնային կլինի հակամարտող կողմերի բարի կամքի դրսեւորումն ու փոխզիջումների գնալու պատրաստակամությունը, հաղորդում է ՀՀ ԱԺ հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:

16 февраля вице-спикер парламента Аревик Петросян и представители партий парламента Армении встретились с делегацией Казахстана во главе с действующим председателем ОБСЕ, министром иностранных дел Казахстана Канатом Саудабаевым.
В ходе встречи Петросян придала особую важность сотрудничеству между Арменией и Казахстаном, о чем свидетельствует и то, что Армения выступила за председательство Казахстана в ОБСЕ в 2010 году. Вице-спикер парламента РА также выразила надежду, что визит председателя ОБСЕ позволит ему поближе ознакомиться с проблемами региона, а также обсудить ряд вопросов которые представляют взаимный интерес.
При этом Петрсян отметила, что Армения придает особую важность сотрудничеству с ОБСЕ, чья роль в урегулировании карабахского конфликта очень важна. Вице-спикер парламента РА также высоко оценила усилия Минской группы ОБСЕ направленные на мирное урегулирование карабахского конфликта, в особенности сделав акцент на вопросе самоопределения наций, которое лежит в основе урегулирования конфликта.
В свою очередь Саудабаев отметил, что цель его визита – ознакомиться с позициями политических сил в вопросе урегулирования карабахского конфликта, поскольку лишь в случае доброй воли и взаимных уступок, возможно будет решить данный вопрос, а международные организации всего лишь помогают найти решение этому вопросу. Свое мнение по поводу процесса урегулирования карабахского конфликта также выразили представители партий парламента Армении.
Секретарь парламентской фракции партии "Процветающая Армения" Арам Сафарян, сказал, что карабахский конфликт должен быть решен по трем международным принципам, в этом контексте придав особое значение праву самоопределения.
В свою очередь руководитель парламентской фракции партии Ваан Ованисян, предложил председателю ОБСЕ провести мониторинг для контролирования демократических институтов в Карабахе, что будет лучшим шагом, направленным на решение конфликта.
Свое мнение по поводу вопроса урегулирования карабахского конфликта также выразил руководитель парламентской фракции партии "Наследие" Степан Сафарян. По его словам, позиция фракции в этом вопросе неизменна – признание независимости НКР неизбежно. При этом он отметил необходимость включения Карабаха в переговорный процесс, без которого невозможно будет достигнуть окончательного решения.
Действующий председатель ОБСЕ отметил, что вопрос должен быть решен лишь мирным путем. Он также заметил, что окончательного результата возможно будет дойти лишь в случае проявления доброй воли и взаимных уступок, сообщает пресс-служба НС РА.