Երեւանում տեղի ունեցավ «Մասնագիտական կրթության եւ ուսուցման ոլորտում գործատուների ներգրավման ուղիները» ձեռնարկի շնորհանդեսը, որն անցկացվում էր Հայաստանում Բրիտանական խորհրդի գրասենյակի«Հմտություններն աշխատանքում» ծրագրերի շրջանակում:
«Հմտություններն աշխատանքում» ծրագիրը կոչված է զարգացնելու միջնակարգ մասնագիտական կրթությունը Հայաստանում եւ Հարավ-արեւելյան Եվրոպայի 19 երկրներում, այն իրականացվում է ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության աջակցությամբ:
«Կրթության եւ ուսուցման ոլորտում գործատուների ներգրավման ուղիները» ձեռնարկը նախատեսված է քոլեջների եւ միջնակարգ մասնագիտական հիմնարկների ու գործատուների տնօրենների միջեւ կապն ամրապնդելու համար:
Շնորհանդեսի ընթացքում ՀՀ Առեւտրաարդյունաբերական պալատի բիզնես ծրագրի բաժնի պետ Վահագն Հովհաննիսյանը նշել է. «Գործատուների եւ մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների հարաբերությունները լավագույն դեպքում զարգանում են ուսանողների պրակտիկայի ընթացքում, սակայն շատ երկրների փորձը ցույց է տալիս, որ այս համագործակցությունը կարող է ավելի լայն շրջանակներ ունենալ, ինչը երկկողմանի օգտակար բնույթ կարող է կրել եւ նշանակալի դեր խաղալ երկրի զարգացման գործում»: Շնորհանդեսին մասնակցում էին գործատուներ եւ միջնակարգ մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների տնօրեններ, մասնագիտական կրթության եւ ուսուցման բնագավառի փորձագետներ, նաեւ Միացյալ Թագավորությունից ժամանած հյուրը` Վիկի Թիփթոնը:

В Ереване состоялась презентация пособия “Пути вовлечения работодателей в область специального образования и обучения” в рамках программы офиса Британского совета в Армении “Навыки в работе”.
Программа “Навыки в работе” призвана развивать средне-специальное образование в Армении и 19 странах Юго-Восточной Европы и осуществляется при содействии Министерства образования и науки РА.
Пособие “Пути вовлечения работодателей в область специального образования и обучения” предусмотрено для укрепления связи между директорами колледжей и средних специальных учреждений и работодателями.
В ходе презентации начальник отдела бизнес-программ Торгово-промышленной палаты РА Ваагн Оганесян отметил: “Отношения работодателей и спецобразовательных учреждений в лучшем случае развиваются в контексте проведения практики студентов, однако данное сотрудничество, как доказывает опыт многих стран, может охватить более широкий спектр, что будет носить обоюдно полезный характер и сыграть значительную роль в развитии стран”.
На презентации присутствовали директора средне-специальных образовательных учреждений и работодатели, эксперты сферы специального образования и обучения, в том числе специальный гость из Объединенного Королевства Вики Типтон.