17 Փետրվար 2010 - 14:12 AMT
Փետրվարի 16-ին ավարտվեց Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթաղիկոսի հովվապետական այցը Երուսաղեմ: Այցի ընթացքում Գարեգին Բ-ն մասնակցեց ՀԱԵ Երուսաղեմի պատրիարք, եպիսկոպոս Թորգոմ Մանուկյանի գահակալության 20, քահանայության 70 եւ ծննդյան 91-ամյակին նվիրված միջոցառմանը: Հանդիսությանը մասնակցում էին Ղպտի, լատին, հույն ուղղափառ եւ այլ եկեղեցիների ներկայացուցիչներ: Հանդիսության ընթացքում ընթերցվեց հայ ժողովրդին բազմամյա նվիրված եւ արգասաբեր ծառայության համար Թորգոմ Պատրիարքին Հայաստանի հանրապետության բարձրագույն` «Ս. Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշանով պարգեւատրելու մասին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագիրը:
Ինչպես հաղորդում է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի մամլո կենտրոնը, Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նախագահությամբ կայացավ պատրիարքարանի միաբանական ժողովը: Քննարկվեցին Սուրբ երկրում Հայ եկեղեցու ունեցվածքի պահապանման ու տնօրինման, ինչպես նաեւ Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքության առջեւ ծառացած այլ խնդիրներ:
Ամենայն Հայոց Հայրապետը եւ նրան ուղեկցող պատվիրակության անդամներն այցելեցին Ս.Հարության տաճար` խոնարհվելու եւ իրենց ուխտը նորոգելու Տիրոջ գերեզմանի առջեւ:

Двухдневный визит Католикоса Всех армян Гарегина II в Иерусалим завершился. В ходе визита Гарегин II принял участие в мероприятии в честь 91-летия со дня рождения и 20-летия интронизации Иерусалимского патриарха ААЦ архиепископа Торгома Манукяна и вручил ему орден “Святой Месроп Маштоц”, которым президент Армении Серж Саргсян наградил архиепископа за многолетнюю преданную и плодотворную службу армянскому народу.
Как сообщает канцелярия Первопрестольного Эчмиадзина, под председательством Католикоса Всех армян Гарегина II состоялось заседание Духовного совета, в ходе которого были обсуждены вопросы сохранения имущества Армянской церкви в Иерусалиме, а также другие проблемы Армянского Патриархата Иерусалима.
Католикос Всех армян Гарегин II и сопровождающие его представители армянского духовенства совершили паломничество к Гробу Господню.