Մարդու իրավունքների պաշտպանության ինստիտուտում նոր երեւույթ ի հայտ եկավ` Ադրբեջանն օգտագործում է այն միջազգային կառույցներում հակահայկական քարոզչության համար եւ որպես Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի դեմ տեղեկատվական պատերազմի միջոց: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան <b>Արմեն Հարությունյանը</b>: Նրա խոսքերով, Ադրբեջանի օմբուդսմենը քայլեր է ձեռնարկում հեռացնելու համար ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին` Եվրոպայի օմբուդսմենի ինստիտուտից:
«Սակայն այդ փորձը ձախողվեց, Մարդու իրավունքների պաշտպանության եվրոպական ինստիտուտը անտեսել է Բաքվի հայտարարությունները, որպես անհամատեղելի մարդու իրավունքների պաշտպանության հետ: Բացի այդ, հայկական կողմը հարց բարձրացրեց այլ չճանաչված պետությունների օմբուդսմեններին եվրոպական ինստիտուտի կազմում»,-ասել է Հարությունյանը:
ՀՀ օմբուդսմենն ընդգծել է, որ ներկայումս ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտը ստիպված է տեղեկատվական պատերազմի մասնակցել: «Մեզ հարկավոր է հայ հանրության համախմբում, հակազդելու համար արտաքին մարտահրավերներին: Իսկ համախմբման կարելի է հասնել միայն այն դեպքում, երբ իշխանությունները իրապես դեմքով կշրջվեն դեպի ժողովուրդը: Մարդու իրավունքների պաշտպանությունն ու պետության ազգային շահերը համընկնում են»,-ասել է Արմեն Հարությունյանը:

В институте омбудсмена появилось новое явление: Азербайджан использует его для антиармянской пропаганды в международных структурах и как средство информационной войны против Армении и Нагорного Карабаха. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил омбудсмен Армении <b>Армен Арутюнян</b>. По его словам, омбудсмен Азербайджана предпринимает шаги, чтобы исключить омбудсмена НКР из Института омбудсмена Европы.
«Но это попытка потерпела фиаско, европейский Институт защиты прав человека проигнорировал заявления Баку, как несовместимые с защитой прав человека. Кроме того, армянская сторона подняла вопрос о включении омбудсменов других непризнанных государств в европейский Институт», – сказал Арутюнян.
Омбудсмен Армении подчеркнул, что в настоящее время институт омбудсмена Армении вынужден заниматься информационной войной. «Нам нужна консолидация армянского общества, чтобы противостоять внешним вызовам. А консолидации можно достичь в том случае, когда власти страны реально повернутся лицом к народу. Защита прав человека и национальные интересы государства совпадают», – отметил Армен Арутюнян.