17 Փետրվար 2010 - 15:17 AMT
«Ժառանգությունը» պահանջում է, որ հայ-թուրքական ստորագրված արձանագրությունները քննարկվեն ոչ միայն մեկ հանձնաժողովում, այլեւ բոլոր 12 մշտական հանձնաժողովներում եւ յուրաքանչյուր հանձնախմբի եզրակացության ավարտից հետո խորհրդարանական քննարկումներ անցկացվեն: Այս մասին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Լարիսա Ալավերդյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ներքին գործերի եւ ազգային անվտանգության հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հրայր Կարապետյանը դրականորեն է արձագանքել «Ժառանգության» այս առաջարկին: «ԱԺ մյուս հանձնաժողովներից մենք դեռեւս պատասխան չենք ստացել», – ասել է նա:
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին արձանագրությունների ներկա գործընթացի վերաբերյալ Լ. Ալավերդյանն ասել է, որ միջազգային կազմակերպությունները, թեեւ իրենց շահերից ելնելով դեռեւս հայ-թուրքական հարաբերությունները չեն կապում Ղարաբաղի հարցի հետ, սակայն դա չի նշանակում, որ հետագայում նրանց այս դիրքորոշումը չի փոխվի: «Արձանագրություններում կետեր կան, որոնք Թուրքիային հնարավորություն են տալիս,եթե ոչ այսօր, ապա հետագայում բարձրացնել ղարաբաղյան հիմնախնդրի հարցը», – ընդգծել է Լարիսա Ալավերդյանը:

17 February 2010 - 15:17 AMT
Heritage demands to discuss the Armenian-Turkish Protocols not only in one NA committee, but in all 12 standing committees and to hold parliamentary hearings based on the conclusions of each committee, Larisa Alaverdyan , secretary of Heritage parliamentary group told a press conference in Yerevan.
According Alaverdyan, the chairman of the NA Standing Committee on Defense, Interior and National Security Hrayr Karapetyan positively reacted to that proposal of Heritage.
Although the international community at the moment, does not link the Armenian-Turkish rapprochement with the Nagorno-Karabakh settlement, this does not mean that in the future, their position remains the same. "The protocols have items allowing Turkey, if not now, but tomorrow to raise the issue of Nagorno-Karabakh problem. We need to take into account one thing: Turkey will never leave the Nagorno-Karabakh problem, " – Larisa Alaverdyan stressed.