10 Փետրվար 2010 - 11:20 AMT
Հայոց ցեղասպանության մասին թիվ 252 բանաձեւի քննարկումն ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Արտաքին հարաբերությունների կոմիտեում հնարավոր դարձավ առաջին հերթին հայկական լոբբիստական կազմակերպությունների, այդ թվում նաեւ «Հայ դատի» ջանքերի շնորհիվ: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում ասել է ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը:
Ըստ Հովհաննիսյանի, դա ԱՄՆ-ի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված հայկական կազմակերպությունների հետեւողական պայքարի շարունակությունն է, եւ նրանք այժմ պահանջում են, որ Օբաման կատարի իր նախընտրական խոստումը:
ՀՅԴ խմբակցության ղեկավարն ընդգծել է, որ եթե ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի համապատասխան կոմիտեն դրական եզրակացություն տա Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձեւին, ապա այն հավանականությունը, որ Օբաման ապրիլի 24-ի իր ամենամյա ուղերձում կօգտագործի «Ցեղասպանություն» բառեզրը, բավականին մեծ է:
«Եթե մինչեւ մարտի ավարտը Թուրքիան չվավերացնի Արձանագրությունները , ապա Հայաստանը պետք է գործընթացը ձախողված համարվի»,-ասել է Վ.Հովհաննիսյանը:

10 Февраль 2010 - 11:20 AMT
Обсуждение резолюции 252 о Геноциде армян в комитете по внешним сношениям Палаты представителей США является, прежде всего, результатом усилий армянских лоббистских организаций, в числе которых “Ай дат”. Об этом на пресс-конференции в Ереване сказал руководитель парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Ваан Ованнисян.
По словам Ованнисяна, это является продолжением последовательной борьбы армянских организацией за признания Геноцида со стороны США, и они сейчас требуют выполнения предвыборного обещания президента Барака Обамы.
Глава фракции АРФД подчеркнул, что если соответствующий комитет Палаты представителей США даст положительное заключение резолюции о Геноциде армян, то достаточно велика вероятность, что Барак Обама 24-го апреля в своем ежегодном обращении к армянской общине США использует термин «Геноцид».
Касаясь армяно-турецкого сближения, Ваан Ованнисян заявил, что если до конца марта Турция не ратифицирует Протоколы, то Армения должна считать процесс провалившимся.