10 Փետրվար 2010 - 11:20 AMT
Հայոց ցեղասպանության մասին թիվ 252 բանաձեւի քննարկումն ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Արտաքին հարաբերությունների կոմիտեում հնարավոր դարձավ առաջին հերթին հայկական լոբբիստական կազմակերպությունների, այդ թվում նաեւ «Հայ դատի» ջանքերի շնորհիվ: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում ասել է ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը:
Ըստ Հովհաննիսյանի, դա ԱՄՆ-ի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված հայկական կազմակերպությունների հետեւողական պայքարի շարունակությունն է, եւ նրանք այժմ պահանջում են, որ Օբաման կատարի իր նախընտրական խոստումը:
ՀՅԴ խմբակցության ղեկավարն ընդգծել է, որ եթե ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի համապատասխան կոմիտեն դրական եզրակացություն տա Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձեւին, ապա այն հավանականությունը, որ Օբաման ապրիլի 24-ի իր ամենամյա ուղերձում կօգտագործի «Ցեղասպանություն» բառեզրը, բավականին մեծ է:
«Եթե մինչեւ մարտի ավարտը Թուրքիան չվավերացնի Արձանագրությունները , ապա Հայաստանը պետք է գործընթացը ձախողված համարվի»,-ասել է Վ.Հովհաննիսյանը:

10 February 2010 - 11:20 AMT
Discussion of Armenian Genocide Resolution, H.Res.252, at U.S. House Committee on Foreign Affairs, is, first of all, the result of successful lobbying of Armenian organizations, including Hay Dat, ARF-Dashnaktsutyun parliamentary group leader Vahan Hovhannisyan stated.
As he told a news conference in Yerevan, the discussion came as a result of Armenian organisations’ consistent struggle for Genocide recognition.
Mr. Hovhannisyan emphasized that in case the U.S. House of Representatives passes the resolution, there’s a high possibility Barack Obama will use the term Genocide in his annual April 24 address.
Dwelling on Armenia-Turkey reconciliation process, he said, “If Turkey doesn’t ratify protocols by the end of March, we can give up on rapprochement.”