10 Փետրվար 2010 - 11:49 AMT
«Եվրաինտեգրման հարցում Ռուսաստանը զգալիորեն առաջ է Հայաստանից, սակայն, եթե համեմատենք տարածաշրջանի երկրների հետ, այսինքն Վրաստանի ու Ադրբեջանի հետ, ապա այդ ուղղությամբ մենք առաջատար ենք»,-հայտարարել է Հայաստանի եվրոպական շարժման նախագահ Վիկտոր Ենգիբարյանը: Ըստ նրա, Հայաստանը պետք է հասկանա Եվրոպայի ապագան եւ ըստ այդմ որոշի իր ապագա քաղաքականությունը:
«Մենք դեռ երկար ճանապարհ ունենք անցնելու, ԵՄ-ին անդամակցելու համար»,-ասել է Ենգիբարյանը` հավելելով, որ Հայաստանը չպետք է վախենա հայտարարել այն մասին, որ նա ապագայում մտադիր է անդամակացել ԵՄ-ին: Ընդ որում, նա նշել է, որ երկիրը գործողությունների ծրագիր ունի: «Մենք ունենք Ա կետ, սակայն Բ կետ չունենք»,-ասել է Ենգիբարյանը` հավելելով, որ Հայաստանը պետք է հասկանա, թե ինչ է ցանկանում եւ նպատակ դնի ապագայում ԵՄ-ին անդամակցելու համար:
«Հայաստանը չի կարող անդամակցել ԵՄ-ին փակ սահմաններով»,-ասել է Ենգիբարյանը` հավելելով, որ քանի դեռ երկիրը չի լուծել ղարաբաղյան հակամարտության եւ հայ-թուրքական հարաբերությունների հետ կապված խնդիրները, անիմաստ է խոսել ԵՄ-ին անդամակցելու մասին: Ընդ որում, նա նշել է,որ Եվրոպական շարժումը մի շարք նախագծեր է իրականացնում, այդ թվում նաեւ ուսանողների փոխանակման ծրագիր: Ըստ նրա, այս պահին Երեւանում են գտնվում ուսանողներ Նորվեգիայից:

10 Февраль 2010 - 11:49 AMT
«В вопросе евроинтеграции Россия значительно опережает Армению, но если сравнить нас со странами региона, то есть с Грузией и Азербайджаном, то в этом направлении мы является лидерами»,- заявил на пресс-конференции в Ереване председатель “Европейского движения” Армении Виктор Енгибарян. По его словам, Армения должна понять будущее Европы и в соответствии с этим определить свою будущую политику.
«Нам еще предстоит пройти долгий путь, прежде чем думать о вступлении в Евросоюз», – сказал Енгибарян, добавив, что Армения не должна бояться заявлять о том, что она в будущем планирует вступить в ЕС. При этом он заметил, что у страны отсутствует программа действий. «У нас есть пункт А, но нет пункта Б», – сказал Виктор Енгибарян, добавив, что Армения должна понять что она хочет, и поставить перед собой цель для будущего вступления в ЕС.
«Армения не сможет вступить в ЕС с закрытыми границами», – отметил Енгибарян, добавив, что пока страна не решит вопросы, связанные с карабахским конфликтом и армяно-турецкими отношениями, о вступлении в Евросоюз говорить бесполезно. При этом он заметил, что “Европейское движение” проводит ряд проектов, в том числе и программу по обмену студентов. По его словам, на данный момент в Ереване находятся студенты из Норвегии.