10 Փետրվար 2010 - 11:49 AMT
«Եվրաինտեգրման հարցում Ռուսաստանը զգալիորեն առաջ է Հայաստանից, սակայն, եթե համեմատենք տարածաշրջանի երկրների հետ, այսինքն Վրաստանի ու Ադրբեջանի հետ, ապա այդ ուղղությամբ մենք առաջատար ենք»,-հայտարարել է Հայաստանի եվրոպական շարժման նախագահ Վիկտոր Ենգիբարյանը: Ըստ նրա, Հայաստանը պետք է հասկանա Եվրոպայի ապագան եւ ըստ այդմ որոշի իր ապագա քաղաքականությունը:
«Մենք դեռ երկար ճանապարհ ունենք անցնելու, ԵՄ-ին անդամակցելու համար»,-ասել է Ենգիբարյանը` հավելելով, որ Հայաստանը չպետք է վախենա հայտարարել այն մասին, որ նա ապագայում մտադիր է անդամակացել ԵՄ-ին: Ընդ որում, նա նշել է, որ երկիրը գործողությունների ծրագիր ունի: «Մենք ունենք Ա կետ, սակայն Բ կետ չունենք»,-ասել է Ենգիբարյանը` հավելելով, որ Հայաստանը պետք է հասկանա, թե ինչ է ցանկանում եւ նպատակ դնի ապագայում ԵՄ-ին անդամակցելու համար:
«Հայաստանը չի կարող անդամակցել ԵՄ-ին փակ սահմաններով»,-ասել է Ենգիբարյանը` հավելելով, որ քանի դեռ երկիրը չի լուծել ղարաբաղյան հակամարտության եւ հայ-թուրքական հարաբերությունների հետ կապված խնդիրները, անիմաստ է խոսել ԵՄ-ին անդամակցելու մասին: Ընդ որում, նա նշել է,որ Եվրոպական շարժումը մի շարք նախագծեր է իրականացնում, այդ թվում նաեւ ուսանողների փոխանակման ծրագիր: Ըստ նրա, այս պահին Երեւանում են գտնվում ուսանողներ Նորվեգիայից:

"Russia is far ahead of Armenia on the wat to European integration, but if you compare us with countries in the region, Georgia and Azerbaijan, we are leaders," Victor Yengibaryan , chairman of the European Movement of Armenia told a press conference in Yerevan. According to him, Armenia should understand the future of Europe and define its future policies in line accordingly.
"We still have a long way before thinking of the European Union membership", Engibaryan said, adding that Armenia should not be afraid to state about its plans to join the EU in future. The country has no action plan so far.
"Armenia will not be able to join the EU with closed borders," Engibaryan said, adding that Until Armenia does not settle issues related to the Karabakh conflict and Armenian-Turkish relations, it is useless to speak of EU membership.
The European Movement implements a number of projects, including student exchange programs, in particular, Yerevan hosts students from Norway at the moment.