Երիտասարդության հանդիպումը հայտնի բանաստեղծ, թարգմանիչ, հրապարակախոս, «Ռուսիո ոսկե գրիչ» ազգային գրական մրցանակի մրցանակակիր <b>Աննա Բարսեղյանի</b> հետ տեղի է ունեցել Թաթարստանի Նաբերեժնիե Չելնի քաղաքում, հաղորդում է Ռուսաստանի հայերի «Երկրամաս» թերթը: Հանդիպումն անցնում էր Մոսկվայի մշակույթի եւ արվեստի համալսարանի տեղի մասնաճյուղում, որտեղ հավաքվել էին համալսարանի դասախոսական կազմն ու ուսանողները:
Բանաստեղծնի անմիջական շփումը երիտասարդության հետ 2 ժամ տեւեց: Տասը գրքերի հեղինակը պատասխանեց ամենազանազան հարցերի: Հարցեր հնչեցին սիրված գրքի, ստեղծագործության կարեւորության, գրականության, թարգմանության վարպետության, ապագայի ծրագրերի մասին:
«Գրել սկսել եմ 7-8 տարեկանից, կարդացել եմ անհագուրդ կերպով եւ գիտեի, որ ինչպես էլ դասավորվի կյանքը, իմ տանը կլինեն գրքերն ու երաժշտությունը: Եվ նկարները: Թատրոնը մի առանձնահատուկ աշխարհ է, երկրորդ կյանք: Ուստի յուրաքանչյուր քաղաքում, ուր ես այցելում եմ, ես մեկ երթուղի ունեմ` գրադարաններ, ցուցահանդեսներ, համերգասրահներ եւ թատրոններ»,-ասել է Ա.Բարսեղյանը:
Այսօր Ա.Բարսեղյանն աշխատում է բանաստեղծությունների եւ արձակի նոր գրքերի վրա: «Մինչ այդ արձակ գրեթե չեմ տպագրել: Այժմ հուսով եմ հրատարակել պատմվածքներ, վեպեր եւ էսսեներ»,-ասել է հեղինակը:
Ա.Բարսեղյանն «Արեւից շոյվածները», «Աստղեր Արարատի վրա», «Սարի կակաչներ», «Պուշկինի լեռնանցքը» գրքերի հեղինակն է:

Встреча молодежи с <b>Анной Барсегян</b>, известным поэтом, переводчиком, публицистом, обладателем Национальной литературной премии “Золотое перо Руси”, состоялась в Набережных Челнах (Татарстан), сообщает газета армян России “Еркрамас”. Встреча проходила в актовом зале филиала Московского университета культуры и искусств города, где собрались преподаватели и студенты университета.
Живое непосредственное общение поэта с молодежью продолжалось два часа. Автору десяти книг пришлось отвечать на самые разные вопросы. Звучали вопросы о любимой книге, природе творчества, важности литературы, мастерстве перевода, премии “Золотое перо Руси”, планах на будущее.
“Писать начала с семи-восьми лет, читала “запоем” и знала, как бы ни сложилась жизнь, в моем доме будут книги и музыка. И еще картины. Театр – особый мир, вторая жизнь. Поэтому в каждом городе, куда я приезжаю, у меня один маршрут: библиотеки, выставки, концертные залы и театры”, – сообщила поэтесса Анна Барсегян, отвечая на вопросы.
На сегодняшний день Анна Барсегян работает над новыми книгами стихов и прозы. “Прозу до этого почти не публиковала. Теперь надеюсь издать рассказы, повесть и эссе”, – отметила автор.
Анна Барсегян автор книг “Обласканная солнцем”, “Звезды над Араратом”, “Горные маки”, “Пушкинский перевал”.