18 Փետրվար 2010 - 10:07 AMT
Այսօր Խորհրդային իշխանությունների դեմ Դաշնակցության 1921 թ-ի ապստամբության տարելիցի կապակցությամբ, ՀՅԴ-ի ներկայացուցիչները ծաղկեպսակներ դրեցին բոլշեւիկների կողմից 1921թ. փետրվարին «երեւանյան բանտում կացնահարված դաշնակների հիշատակին» նվիրված խաչքարին:
Արարողության ընթացքում ելույթ ունեցավ Դաշնակցության խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Արտյուշա Շահբազյանը: «Բոլշեւիկները ցանկանում էին ոչնչացնել ազգային մտածելակերպը: Պետք չէ մտածել, որ դա ուղղված էր դաշնակների դեմ, դա ուղղված էր ողջ ժողովրդի դեմ», – ասել է նա: Շահբազյանը նշեց, որ Հայաստանը 42 օրով ազատվել էր բոլշեւիկների իշխանությունից, ինչը աննախադեպ երեւույթ էր: Ապստամբությունները տեղի էին ունենում նաեւ այլ հանրապետություններում, սակայն միայն Հայաստանը կարողացավ կազմակերպել նման ապստամբություն:
Շահբազյանը նաեւ նշել է, որ փետրվարի 18-ն անհրաժեշտ է հայտարարել ազգային տոն: Նրա խոսքերով, Հայաստանը կանգնած է բազմաթիվ մարտահրավերների առաջ, եւ երկրի անվտանգությունը սպառնալիքի տակ է: «Այդ մասին են վկայում հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավումը եւ Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հեռանկարները», – ասել նա, եւ ավելացրել, որ Հայաստանը պետք է հաղթահարի բոլոր խնդիրները եւ հավատարիմ մնա նախնիների գաղափարներին:

18 Февраль 2010 - 10:07 AMT
Сегодня по случаю годовщины начала восстания против Советской власти под предводительством АРФ Дашнакцутюн в Армении в 1921 году, представители АРФД возложили венки к установленному в Ереване памятнику -хачкару посвященному памяти дашнаков замученных большевиками в 1921 году в ереванской тюрьме.
В ходе церемонии выступил секретарь парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Артюша Шахбазян. “Истинной целью большевиков было уничтожение национального мышления. Не надо думать, что то, что произошло с прежним руководством АРФД, было направлено именно против дашнаков, оно было направлено против всего народа”, – сказал Шахбазян. При этом он отметил, что Армения на 42 дня была освобождена от власти большевиков, что было беспрецедентным явлением. Восстания происходили и в других республиках, но только в Армении удалось организовать подобное восстание.
Шахбазян также отметил, что необходимо объявить 18 февраля национальным праздником. По его словам, Армения на сегодняшний день стоит перед многочисленными вызовами и будущее страны находится под угрозой. “Об этом свидетельствует процесс нормализации армяно-турецких отношений, а также обеспокоенность по поводу перспектив урегулирования карабахского конфликта”, – отметил Артюша Шахбазян, добавив, что Армения должна преодолеть все проблемы и продолжать оставаться верными идеям предков.