18 Փետրվար 2010 - 12:29 AMT
«Անկախ Հայաստանից, տարածաշրջանում ակնկալվում են նոր զարգացումներ, ինչը կհանգեցնի ուժերի հավասարակշռության փոփոխման: Դա կարող է անդրադառնալ նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստատուս-կվոյի փոփոխմանը»,-ասել է «Ժառանգություն» խորհրդարանական խմբակցության նախագահ Ստեփան Սաֆարյանը Երեւանում Հայաստանի հանրապետական կուսակցության խմբակցության պատգամավոր Կարեն Ավագյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում:
Ըստ Սաֆարյանի, եթե Թուրքիան չվավերացնի ստորագրված Հայ-թուրքական արձանագրությունները, միջազգային հանրությունը մեծացնում է ճնշումը Արցախի խնդրի կարգավորման հարցում: «Քանի որ դա է պահանջում Թուրքիան` Արձանագրությունները վավերացնելու դիմաց»,-ասել է նա:
Իր հերթին Կարեն Ավագյանը նշել է, որ ղարաբաղյան կարգավորման հարցում որոշակի առաջընթաց կա, քանի որ քննարկվում է ԼՂՀ-ին բանակցությունների սեղանի շուրջ վերադարձնելու հարցը: Ըստ Ավագյանի, առաջընթաց կարելի է համարել նաեւ այն, որ Թուրքիան արդեն չի շաղկապում Արցախի խնդիրը հայ-թուրքական մերձեցման հետ: «Իսկ եթե թուրքական կողմն արհեստականորեն ձգձգի Արձանագրությունների վավերացումը, ապա Հայաստանը կկասեցնի հայ-թուրքական մերձեցման ներկա գործընթացը»,-ասել է ՀՀԿ-ի ներկայացուցիչը:
Անդրադառնալով այն տեղեկատվությանը, որ, հավանաբար, Հայաստանն առաջինը կվավերացնի Արաձանգրությունները, Ավագյանը նշել է, որ նման բան չի կարող լինել եւ ըստ նրա, եթե թուրքական կողմը մինչեւ ընթացիկ տարվա ապրիլի 24-ը չվավերացնի Արձանագրությունները, ապա Հայաստանը կկասեցնի գործընթացը:

Независимо от Армении в регионе ожидаются новые развития, что приведет к изменению баланса сил. Это может отразиться также на изменения ситуации статус-кво вокруг нагорно-карабахского урегулирования”, – сказал председатель парламентской фракции партии “Наследие” Степан Сафарян на совместной пресс-конференции в Ереване с депутатом фракции Республиканской партии Армении (РПА) Кареном Авагяном.
По словам Сафаряна, в вопросе урегулирования проблемы Арцаха международное сообщество усиливает свое давление, причиной которого являются нератифицированные армяно-турецкие Протоколы. «В деле скорейшей ратификации Протоколов международные державы оказывают давление также на Турцию, но последняя взамен требует определенного сдвига в нагорно-карабахском урегулировании», – заметил Сафарян.
Как заметил глава фракции «Наследие», Турция никогда не была так тесно включена в процесс нагорно-карабахского урегулирования, как сегодня. «Это является результатом пассивного поведения армянской стороны», – разъяснил он.
В свою очередь Карен Авагян заметил, что в вопросе нагорно-карабахского урегулирования есть определенный сдвиг, так как обсуждается возможное возвращение НКР за стол переговоров. «Все уже поняли, что без участия НКР в переговорах не возможно достичь окончательного решения конфликта», – заметил Авагян.
По словам Авагяна, прогрессом нужно считать также то, что Турция уже не связывает проблему Арцаха с армяно-турецким сближением. Он добавил, что это случилось после заявлений международных держав о том, что армяно-турецкое сближение и нагорно-карабахское урегулирование – отдельные процессы.