18 Փետրվար 2010 - 13:30 AMT
Ղարաբաղյան կարգավորման հարցում միջազգային հանրության ճնշումից խուսափելու համար Հայաստանը կարող է առաջինը վավերացնել ստորագրված հայ-թուրքական Արձանագրությունները: Այդ մասին Երեւանում ասաց «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խմվակցության պատգամավոր Կարեն Ավագյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում:
Սաֆարյանի խոսքով, Արձանագրություններն առաջինը վավերացնելու Հայաստանի ղեկավարության հակվածության մասին ավելի վաղ հայտնել են ՀՀԿ խմբակցության պատգամավորներ Ռաֆիկ Պետրոսյանն ու Սամվել Նիկոյանը:
Կարեն Ավագյանն իր հերթին նկատեց, որ ՀՀԿ-ից իր պաշտոնակիցները Արձանագրությունների վավերացման մասին իրենց կարծիքն են հայտնել, այլ ոչ թե ղեկավարության: «Անհնար է, որ Հայաստանը թուրքական կողմից առաջ վավերացնի Արձանագրությունները: Եթե պարզվի, որ թուրքական կողմն արհեստականորեն երկարաձգում է վավերացումը, ապա Հայաստանը կդադարեցնի գործընթացը»,- նշեց Ավագյանը:
Պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին այն մասին, թե Հայաստանի համար ինչպես եւ երբ պարզ կդառնա, որ Թուրքիան արհեստականորեն երկարաձգում է վավերացումը, ՀՀԿ ներկայացուցիչը նկատեց, որ հայկական կողմը, օգտագործելով դիվանագիտական մեթոդները, կարող է գնահատել եւ հասկանալ Թուրքիայի մտադրությունները: «Ըստ իս, եթե թուրքական կողմը մինչեւ ապրիլի 24-ը չվավերացնի Արձանագրությունները, ապա Հայաստանը կդադարեցնի գործընթացը»,- ընդգծեց ՀՀԿ խմբակցության անդամը:

18 Февраль 2010 - 13:30 AMT
Чтобы избежать давления со стороны международного сообщества в вопросе нагорно-карабахского урегулирования Армения может первой ратифицировать подписанные армяно-турецкие Протоколы. Об этом сказал руководитель парламентской фракции партии “Наследие” Степан Сафарян на совместной пресс-конференции в Ереване с депутатом фракции Республиканской партии Армении (РПА) Кареном Авагяном.
По словам Сафаряна, о приверженности руководства Армении первым ратифицировать Протоколы ранее заявили депутаты фракции РПА Рафик Петросян и Самвел Никоян.
В свою очередь Карен Авагян заметил, что его коллеги из РПА о ратификации Протоколов высказали свое мнение, а не позицию руководства. “Не может быть такого, чтобы Армения раньше турецкой стороны провела ратификацию Протоколов. Если выяснится, что турецкая сторона искусственно затягивает с ратификацией, то Армения приостановит процесс”, – отметил Авагян.
Отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net о том, как и когда будет ясно для Армении, что Турция искусственно затягивает с ратификацией, представитель РПА заметил, что армянская сторона используя дипломатические методы может оценить и понять намерения Турции. “По моему мнению, если турецкая сторона до 24-го апреля текущего года не ратифицирует Протоколы, то Армения приостановит процесс”, – подчеркнул член фракции РПА.
Относительно вышесказанного, Сафарян отметил, что если Протоколы не противоречат интересам Армении, почему руководство РА устанавливает сроки для ратификации. “Власти Армении тоже знают, что эти документы не исходят из интересов нашей страны и параллельно с затягиванием процесса ратификации, турецкая сторона все больше спекулирует вопросом Геноцида армян и проблемой Арцаха”, – отметил он.