Հայաստանի ղեկավարության հույսերը, կապված այն բանի հետ, որ թուրքական կողմը մինչեւ ընթացիկ տարվա ապրիլի 24-ը կվավերացնի Արձանագրությունները, խաբուսիկ են, քանի որ Թուրքիան այն երկիրը չէ, որի վրա կարելի է ճնշում գործադրել Հայոց ցեղասպանության հարցով: Այդ մասին Երեւանում ասաց «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խմբակցության պատգամավոր Կարեն Ավագյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում:
Սաֆարյանի խոսքով, ԱՄՆ-ն խիստ շահագրգռված է, որպեսզի հայ-թուրքական մերձեցումը հաջողությամբ պսակվի: Այդ ենթատեքստում Թուրքիան հստակ հասկացրել է Միացյալ Նահանգներին, որ ճնշումն ուժեղացնելու դեպքում թուրքական կողմը կարող է ընդհանրապես հրաժարվել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումից: «Ելնելով վերը ասվածից` պետք չէ մեծ հույսեր կապել այն բանի հետ, որ ԱՄՆ-ն Հայոց ցեղասպանության ճանաչման սպառնալիքով Թուրքիային կստիպի վավերացնել Արձանագրությունները: Առավել եւս, որ ապրիլի 14-ին ծրագրվում է Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի այցը ԱՄՆ, որտեղ նա կհանդիպի Բարաք Օբամայի հետ»,- նկատեց «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավարը:
Կարեն Ավագյանն իր հերթին նկատեց, որ եթե Թուրքիան ձախողի ստորագրված հայ-թուրքական Արձանագրությունների վավերացման գործընթացը, ապա ամբողջ աշխարհում Ցեղասպանության ճանաչման նոր ալիք կսկսվի:

18 Февраль 2010 - 14:20 AMT
Надежды руководства Армении связанные с тем, что турецкая сторона до 24-го апреля текущего года ратифицирует Протоколы, иллюзорны, поскольку Турция не та страна, на которую можно оказывать давление вопросам Геноцида армян. Об этом заявил руководитель парламентской фракции партии “Наследие” Степан Сафарян на совместной пресс-конференции в Ереване с депутатом фракции Республиканской партии Армении (РПА) Кареном Авагяном.
По словам Сафаряна, США очень заинтересованы в том, чтобы процесс армяно-турецкого сближения увенчался успехом. В этом контексте, Турция четко дала понять Соединенным Штатам, что при усилении давления турецкая сторона может вообще отказаться от процесса налаживания армяно-турецких отношений. “Исходя из вышесказанного, не нужно связывать большие надежды с тем, что США под угрозой признания Геноцида армян заставит Турцию ратифицировать Протоколы. Тем более, что 14-го апреля намечается визит премьер-министра Турции Эрдогана в США, где он встретится с Бараком Обамой”, – заметил руководитель фракции “Наследие”.
В свою очередь Карен Авагян заметил, что в случае, если Турция провалит процесс ратификации подписанных армяно-турецких Протоколов, то по всему миру начнется новая волна признания Геноцида.