Հայաստանի ղեկավարության հույսերը, կապված այն բանի հետ, որ թուրքական կողմը մինչեւ ընթացիկ տարվա ապրիլի 24-ը կվավերացնի Արձանագրությունները, խաբուսիկ են, քանի որ Թուրքիան այն երկիրը չէ, որի վրա կարելի է ճնշում գործադրել Հայոց ցեղասպանության հարցով: Այդ մասին Երեւանում ասաց «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խմբակցության պատգամավոր Կարեն Ավագյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում:
Սաֆարյանի խոսքով, ԱՄՆ-ն խիստ շահագրգռված է, որպեսզի հայ-թուրքական մերձեցումը հաջողությամբ պսակվի: Այդ ենթատեքստում Թուրքիան հստակ հասկացրել է Միացյալ Նահանգներին, որ ճնշումն ուժեղացնելու դեպքում թուրքական կողմը կարող է ընդհանրապես հրաժարվել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումից: «Ելնելով վերը ասվածից` պետք չէ մեծ հույսեր կապել այն բանի հետ, որ ԱՄՆ-ն Հայոց ցեղասպանության ճանաչման սպառնալիքով Թուրքիային կստիպի վավերացնել Արձանագրությունները: Առավել եւս, որ ապրիլի 14-ին ծրագրվում է Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի այցը ԱՄՆ, որտեղ նա կհանդիպի Բարաք Օբամայի հետ»,- նկատեց «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավարը:
Կարեն Ավագյանն իր հերթին նկատեց, որ եթե Թուրքիան ձախողի ստորագրված հայ-թուրքական Արձանագրությունների վավերացման գործընթացը, ապա ամբողջ աշխարհում Ցեղասպանության ճանաչման նոր ալիք կսկսվի:

Hopes of Armenian leadership that Turkey will have ratified Protocols by 24 April are illusory, since Turkey is not the country which can be pressed by the Armenian Genocide issue, Stepan Safaryan , head of the Heritage parliamentary group told a joint news conference with MP from the Republican Party of Armenia group Karen Avagyan in Yerevan.
According to Safaryan, the U.S. is very interested in success of Armenian-Turkish rapprochement. Turkey has made clear to the United States, if the pressure increases the Turkish side can opt out of the Armenia-Turkey rapprochement. According to him, Armenia shoud not hope, that U.S. by threatening Turkey to recognize the Armenian Genocide will compel them to ratify the Protocols. Moreover, the visit of the Turkish Prime Minister Erdogan to the U.S. and his meeting with Barack Obama have already been scheduled for April 14.
According to Karen Avagyan, if Turkey fails ratification of Armenia-Turkey Protocols, a new wave of Genocide recognition will start around the world.