18 Փետրվար 2010 - 14:28 AMT
Հայաստանի կառավարությունը փետրվարի 18-ի իր նիստում փոփոխություններ եւ լրացումներ է կատարել իր նախկին որոշումներից մեկում: Նպատակն է հստակեցնել <b>վարորդական վկայական</b> ստանալու ընթացակարգը, մասնավորապես` մինչեւ 1992թ. փետրվարի 21 ԽՍՀՄ երկրներում ստացած վարորդական վկայականները հնարավոր կլինի փոխանակել առանց որակավորման քննություն հանձնելու: Նույն հիմունքով իրենց վարորդական վկայականները կարող են փոխել նաեւ դիվանագիտական եւ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցչությունների` ՀՀ քաղաքացի չհանդիսացող անձնակազմի անդամները:
Նոր որոշմամբ հանվում է ավտոմոբիլի վարման քննական թերթիկը եւ փոխարենը գործնական քննության համար սահմանվում են առավել պարզ, հստակ, իրագործելի եւ գնահատելի պահանջներ, ինչպես նաեւ վարորդական վկայական տալու հիմք հանդիսացող փաստաթղթերի պահպանման ավելի երկար ժամկետ` 5 տարի:

Правительство Армении на заседании 18 февраля внесло уточнения в процедуру получения <b>водительского удостоверения</b>. В частности, полученные до 21 февраля 1992 года в странах бывшего СССР водительские удостоверения, можно будет обменять без сдачи квалификационного экзамена. Аналогичным образом свои водительские удостоверения также могут поменять и лица, входящие в персонал дипломатических представительств и международных организаций и не являющиеся гражданами РА.
Новым решением устанавливаются более ясные, четкие, осуществимые и оцениваемые требования, а также более длительный, 5-летний срок хранения документов, являющихся основанием для выдачи водительского удостоверения.