18 Փետրվար 2010 - 14:34 AMT
Փետրվարի 18-ին «Թեքեյան» կենտրոնում կայացավ Սամցխե-Ջավախք-Ծալկա տարածաշրջանի հայապահպանությանը եւ ջավախքահայության իրավունքների պաշտպանությանը նվիրված սեմինար-քննարկում, որը կազմակերպել էր Ջավախքահայության իրավունքների պաշտպանության համակարգող խորուրդը (ներառում է հայաստանյան եւ ջավախքյան 5 կազմակերպություններ` «Ջավախք» հայրենակցական-բարեգործական հասարակական կազմակերպություն, «Միտք» վերլուծական կենտրոն, ջավախքյան «Վիրք» չգրանցված կուսակցություն, «Ջավախք» ժողովրդական շարժում, «Երկիր» ՀԿ Միություն): Սեմինար-քննարկմանը ներկա էին հայաստանյան քաղաքական կուսակցությունների նախագահներ, ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորներ, հասարակական կազմակերպությունների անդամներ, քաղաքագետներ, փորձագետներ, ջավախքյան կառույցների ներկայացուցիչներ եւ այլն:
Ջավախքի աշխարհաքաղաքական դերի, վրացական իշխանությունների հայաթափման քաղաքականության մեխանիզմների, Ջավախքի խնդրի նկատմամբ Հայաստանի քաղաքականության, միջազգային ատյաններում ջավախքահայության իրավունքների պաշտպանության խնդիրների վերաբերյալ զեկույցներով հանդես եկան ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Մելքոնյանը, «Նորավանք» ԳՀԿ փորձագետ Թամարա Վարդանյանը, «Միտք» վերլուծական կենտրոնի փորձագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը, «Երկիր» միության ծրագրերի համակարգող Ռոբերտ Թաթոյանը:
Սեմինար-քննաարկման ավարտին միջոցառման վարող ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանը` Ջավախքահայության իրավունքների պաշտպանության համակարգող խորհրդի անունից հանդես եկավ հայտարարությամբ, որին միացան ներկա մի շարք հասարակական-քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներ»:
«Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է. «Վրաստանի հայ փոքրամասնությունը, եւ հատկապես երկրի հարավ-արեւմտյան շրջաններում (Սամցխե-Ջավախք-Ծալկա տարածաշրջան) համախումբ բնակվող նրա հատվածը՝ ջավախքահայությունը, տառապում է իր քաղաքական, քաղաքացիական, լեզվական, կրթա-մշակութային եւ կրոնական իրավունքների ոտնահարումից. Մենք՝ ներքոստորագրյալներս, խիստ անհանգստացած եւ վրդովված ենք վրաց իշխանությունների կողմից ջավախքահայության նկատմամբ իրականացվող քաղաքականությամբ, որի արդյունքում Սամցխե-Ջավախք-Ծալկա տարածաշրջանը կանգնել է հայաթափման լուրջ վտանգի առջեւ:
Մենք կոչ ենք անում ՀՀ իշխանություններին եւ միջազգային կազմակերպություններին (ՄԱԿ, ԵԱՀԿ, Եվրոխորհուրդ եւ այլն) ձեռնարկել անհապաղ միջոցներ ջավախահայության նկատմամբ վրացական իշխանությունների խտրական քաղաքականությունը կասեցնելու ուղղությամբ՝ երաշխավորելով հայ բնակչության անվատանգությունը: Առաջնահերթ ենք համարում՝ ջավախքահայ ակտիվիստների նկատմամբ քաղաքական հետապնդումների անհապաղ դադարեցումը, հայոց լեզվին հայերի համախումբ բնակության շրջաններում տարածաշրջանային լեզվի կարգավիճակ տալը, Վրաստանում Հայ Առաքելական Եկեղեցու իրավական կարգավիճակի եւ հայ տաճարների վերադարձման խնդրի լուծումը»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

18 Февраль 2010 - 14:34 AMT
В Ереване состоялся семинар-обсуждение по теме «Сохранение армянства и защита прав армян региона Самцхе-Джавахети-Цалка». Организатором семинара является Координационный совет по защите прав джавахкских армян (Земляческо-благотворительная общественная организация «Джавахк», Аналитический центр «Митк», Партия «Вирк», Народное движение «Джавахк» и Союз общественных организаций по репатриации и освоению «Еркир). На семинаре присутствовали также лидеры политических партий Армении, депутаты Национального Собрания Армении, члены общественных организаций, политологи, эксперты, представители джавахских структур.
В рамках семинара с докладами выступили директор Института истории НАН Ашот Мелконян, эксперт научно-исследовательского центра «Нораванк» Тамара Вартанян, эксперт аналитического центра «Митк» Грант Мелик-Шахназарян, координатор программ союза «Еркир» Роберт Татоян.
По завершении семинара депутат НС РА Ширак Торосян от имени Координационного совета по защите прав джавахкских армян выступил с заявлением, в котором, в частности, говорится: “Политические, гражданские, языковые, культурные и религиозные права компактно проживающего армянского населения региона Самцхе-Джавахети-Цалка периодически ущемляются. Грузинские власти, игнорируя призывы международного сообщества, продолжают дискриминационную политику в отношении армян региона. Мы глубоко обеспокоены и возмущены политикой грузинских властей в отношении армян региона, которое приводит к оттоку армянского населения из Самцхе-Джавахети-Цалка”.
Совет призывает руководство Армении и международные организации (ООН, ОБСЕ, Совет Европы и т.д) немедленно предпринять меры для приостановления дискриминационной политики властей Грузии в регионе и гарантировать безопасность армянского населения. «Мы считаем приоритетным приостановление преследования армянских активистов, придание армянскому языку статуса регионального языка, а также решение проблемы статуса Армянской Апостольской церкви в Грузии и возвращения армянских церквей и храмов»,- говорится в заявлении Координационного совета по защите прав джавахкских армян.