18 Փետրվար 2010 - 14:43 AMT
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը կարգավորման տրամաբանությունից անցում է կատարել հակադրման տրամաբանության: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում նկատեց Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) ներկայացուցիչ Դավիթ Շահնազարյանը:
Շահնազարյանի խոսքով, ներկա պահին միջազգային հանրությունը Հայաստանին պարտավորում է առաջինը վավերացնել ստորագրված հայ-թուրքական Արձանագրությունները: «Արձանագրություններն առաջինը վավերացնելու` կառավարող կուսակցության մտադրության մասին ավելի վաղ հայտնել էին Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության ներկայացուցիչները»,- նկատեց նա:
Դրա հետ մեկտեղ ՀԱԿ ներկայացուցիչը նկատեց, որ հայ-թուրքական մերձեցման գործընթացը սկսեց Ռուսաստանը, այլ ոչ թե Հայաստանը: «Սակայն ռուսական կողմին հարկավոր էր Արձանագրությունների ստորագրումը, այլ ոչ թե Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ սահմանի բացումը, այդ իսկ պատճառով Ռուսաստանը շատ ակտիվ էր մինչեւ այդ փաստաթղթերի ստորագրումը»,- ընդգծեց նա:
Պատասխանելով լրագրողների հարցին այն մասին, թե ինչու էր Ռուսաստանին հարկավոր Արձանագրությունների ստորագրումը, եւ ոչ թե սահմանի բացումը, Շահնազարյանը նկատեց, որ Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ բազմաշերտ հարաբերություններ կան, եւ Արձանագրությունների ստորագրմամբ Հայաստանի շահերի հաշվին որոշակի փոխանակություն տեղի ունեցավ: «Տվյալ դեպքում, օրինակ, Թուրքիան պատմական հարցերով միջկառավարական ենթահանձնաժողովի ստեղծման համար ստացավ Հայաստանի համաձայնությունը, ինչի մասին երկար ժամանակ երազում էր»,- պարզաբանեց ՀԱԿ ներկայացուցիչը:

Процесс налаживания армяно-турецких отношений из логики урегулирования переместился в логику конфронтации. Об этом на пресс-конференции в Ереване заметил представитель Армянского национального конгресса (АНК) Давид Шахназарян.
По словам Шахназаряна, на данный момент международное сообщество обязывает Армению первой ратифицировать подписанные армяно-турецкие Протоколы. “О намерении правящей партии первыми ратифицировать Протоколы ранее заявили представители Республиканской Партии Армении”, – заметил он.
Вместе с этим представитель АНК отметил, что процесс армяно-турецкого сближения начала Россия, а не Армения. “Но российской стороне нужно было подписание Протоколов, а не открытие границы, для этого Россия была очень активна до подписания этих документов”, – подчеркнул он.
Отвечая на вопрос журналистов о том, почему же России нужна была подписание протоколов, а не открытия границы, Шахназарян заметил, что между Россией и Турцией существуют многослойные отношения и с подписанием Протоколов состоялся некий обмен за счет интересов Армении. «В данном случае, например, Турция получила соглашение Армении на создание межправительственной подкомиссии по историческим вопросам, о чем она мечтала долгое время», – разъяснил представитель АНК.