18 Փետրվար 2010 - 14:43 AMT
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը կարգավորման տրամաբանությունից անցում է կատարել հակադրման տրամաբանության: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում նկատեց Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) ներկայացուցիչ Դավիթ Շահնազարյանը:
Շահնազարյանի խոսքով, ներկա պահին միջազգային հանրությունը Հայաստանին պարտավորում է առաջինը վավերացնել ստորագրված հայ-թուրքական Արձանագրությունները: «Արձանագրություններն առաջինը վավերացնելու` կառավարող կուսակցության մտադրության մասին ավելի վաղ հայտնել էին Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության ներկայացուցիչները»,- նկատեց նա:
Դրա հետ մեկտեղ ՀԱԿ ներկայացուցիչը նկատեց, որ հայ-թուրքական մերձեցման գործընթացը սկսեց Ռուսաստանը, այլ ոչ թե Հայաստանը: «Սակայն ռուսական կողմին հարկավոր էր Արձանագրությունների ստորագրումը, այլ ոչ թե Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ սահմանի բացումը, այդ իսկ պատճառով Ռուսաստանը շատ ակտիվ էր մինչեւ այդ փաստաթղթերի ստորագրումը»,- ընդգծեց նա:
Պատասխանելով լրագրողների հարցին այն մասին, թե ինչու էր Ռուսաստանին հարկավոր Արձանագրությունների ստորագրումը, եւ ոչ թե սահմանի բացումը, Շահնազարյանը նկատեց, որ Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ բազմաշերտ հարաբերություններ կան, եւ Արձանագրությունների ստորագրմամբ Հայաստանի շահերի հաշվին որոշակի փոխանակություն տեղի ունեցավ: «Տվյալ դեպքում, օրինակ, Թուրքիան պատմական հարցերով միջկառավարական ենթահանձնաժողովի ստեղծման համար ստացավ Հայաստանի համաձայնությունը, ինչի մասին երկար ժամանակ երազում էր»,- պարզաբանեց ՀԱԿ ներկայացուցիչը:

Armenian-Turkish raproachment shifted from the logic of settlement to the logic of confrontation, Davit Shahnazaryan, representative of Armenian National Congress (ANC) told a press conference in Yerevan.
According Shahnazaryan, the international community obliges Armenia to ratify the Protocols the first. "Earlier representatives of Republican Party of Armenia expressed the intention of the ruling party to ratify the Protocols the first," he said.
The Armenian-Turkish rapprochement was started by Russia, not Armenia. Russia needed the signing of protocols, but not opening of Armenia-Turkey border, and Russia was very active before the signing of these documents, the ANC representative said.
Multi-layered relationships exist between Russia and Turkey, along with the signing of the protocols a certain exchange took place at the expense of Armenia’ interests. "For instance, Turkey has received Armenia’ agreement to establish an intergovernmental subcommittee on historical issues, Turkey had dreamed for a long time", Davit Shahnazaryan said.