Ներկա պահին Ռուսաստանը ձգտում է փոխել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափը եւ զուգահեռ կարգավորում սկսել: Այդ մասին վկայում է Սոչիում Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպումը, որտեղ կողմերը պայմանավորվեցին երկու շաբաթվա ընթացքում ներկայացնել իրենց առաջարկները ոչ թե Մինսկի խմբին, այլ Ռուսաստանին: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում ասաց ՀԱԿ ներկայացուցիչ Դավիթ Շահնազարյանը:
Նրա խոսքով, Ռուսաստանը չի կարողանա հասնել խնդրի զուգահեռ կարգավորմանը, ավելի շուտ ձգտում է որքան հնարավոր է երկար ձգձգել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի լուծումը: «Վերը նշված հարցերը կլուծվեն մոտակա շաբաթների ընթացքում Մոսկվայի եւ Վաշինգտոնի միջեւ հարաբերությունների շրջանակներում»,- ընդգծեց նա:
Պատասխանելով լրագրողների հարցին այն մասին, թե արդյոք կարելի է ԼՂՀ նախագահի հետ ԵԱՀԿ նախագահի հանդիպումից եզրակացնել, որ Լեռնային Ղարաբաղը վերադառնում է բանակցային գործընթաց, Շահնազարյանը նկատեց, որ չի կարելի նման եզրակացություն կատարել զուտ այն պատճառով, որ ԵԱՀԿ ղեկավարը դրանից հետո Ադրբեջանում հանդիպել է նաեւ Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքի հետ:

На данный момент Россия стремится изменить формат Минской группы ОБСЕ или начать параллельное урегулирование. Об этом свидетельствует трехсторонняя встреча президентов Армении, России и Азербайджана в Сочи, где стороны договорились в течение двух недель представить свои предложения не Минской группе, а России. Об этом на пресс-конференции в Ереване сказал представитель АНК Давид Шахназарян.
По его словам, Россия не сможет добиться параллельного урегулирования проблемы, а скорее стремится, как можно дольше затягивать разрешение нагорно-карабахской проблемы. “Вышеуказанные вопросы будут разрешены в течение ближайших недель в рамках отношений между Москвой и Вашингтоном”, – подчеркнул он.
Отвечая на вопрос журналистов, можно заключить из встречи председателя ОБСЕ с президентом НКР, что Нагорный Карабах возвращается в переговорный процесс, Шахназарян заметил, что нельзя делать такое заключение только потому, что глава ОБСЕ после этого в Азербайджане встретился также и с азербайджанской общиной Карабаха.