19 Փետրվար 2010 - 08:42 AMT
2004թ. փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում կազմակերպված անգլերեն լեզվի դասընթացներում ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովը կացնահարեց 26-ամյա հայ սպա <b>Գուրգեն Մարգարյանին</b>` քնած ժամանակ:
Ինքը Սաֆարովն առաջին հարցաքննության ժամանակ իր արարքի դրդապատճառները բացատրեց այսպես. «Ես ափսոսում եմ, որ մինչ օրս ոչ մի հայ չեմ սպանել…Բանակն ինձ գործուղեց այս դասընթացներին եւ այստեղ ես իմացա, որ մեզ հետ ուսանելու են նաեւ 2 հայեր: Ասեմ, որ իմ մեջ ատելություն սկսվեց հայերի հանդեպ: Սկզբում դեռ բարեւում էինք, այսինքն իրենք էին «հելո» ասում, բայց ես չէի պատասխանում: Սպանության պատճառ դարձավ այն, որ նրանք ժպտացին մեր երեսին: Այդ պահին ես որոշեցի սպանել նրանց, այսինքն լուսադեմին կտրել նրանց գլուխները…»:
Ռամիլ Սաֆարովը Բուդապեշտի քաղաքային դատարանի 2006թ. ապրիլի 13-ի որոշմամբ դատապարտվեց ցմահ բանտարկության` Գուրգեն Մարգարյանի սպանության համար: 2007թ. փետրվարի 22-ին Բուդապեշտի վճռաբեկ դատարանը, քննելով գործը, ուժի մեջ թողեց դատավճիռը:

19 февраля 2004 в Будапеште на курсах английского языка в рамках программы «Партнерство по имя мира» НАТО азербайджанский офицер Рамиль Сафаров зарубил топором своего сокурсника — 26-летнего армянского офицера <b>Гургена Маргаряна</b>, когда тот спал.
Сам Сафаров на первом допросе мотивы своего поступка объяснял так: «Я жалею, что ни одного армянина до сих пор не убил… Меня армия послала на эти курсы, и здесь я узнал, что с нами на курсах находятся двое армян. Скажу, что во мне против армян зародилась ненависть. Вначале еще здоровались, то есть они здоровались со словами «хелло», но я не отвечал им. Причиной (убийства) было то, что они прошли мимо и улыбнулись нам в лицо. В этот момент я решил их убить, то есть отрубить им головы на рассвете…»
Рамиль Сафаров по приговору Будапештского городского суда от 13 апреля 2006 года был осужден на пожизненное заключение за убийство армянского офицера Гургена Маркаряна. 22 февраля 2007 года Будапештский городской апелляционный суд, рассмотрев дело, оставил приговор в силе.