19 Փետրվար 2010 - 14:59 AMT
ՀԱԿ-ի երիտասարդական թեւի բողոքի ցույցը, Երեւանի կենտրոնական փողոցներով երթից հետո, ավարատվել է ԿԸՀ-ի շենքի մոտ` 5 ակտիվիստների ձերբակալությամբ: Ցուցարարները ԿԸՀ-ի մոտ կարճատեւ հանրահավաքի ընթացքում պահաջեցին Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ղեկավարության հրաժարականը:
Ինչպես լրագրողներին է ասել ՀԱԿ-ի ներկայացուցիչ Վլադիմիր Կարապետյանը, անմիջապես հանրահավաքից հետո ձերբակալվել են 5 ակտիվիստներ` Սարգիս Գեւորգյանը, Վահագն Գեւորգյանը, Տիգրան Առաքելյանը, Վարագ Նահապետյանը եւ Սերգեյ Գասպարյանը: «Տվյալ պահին նրանք գտնվում են ՀՀ ոստիկանության կենտրոնական բաժնում եւ հայտնի չէ, թե երբ ազատ կարձակվեն»,-ասել է Կարապետյանը:
ՀԱԿ-ի ներկայացուցիչն ասել է նաեւ, որ Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանության գրասենյակի աշխատակիցներն արդեն գտնվում են ոստիկանության բաժնում իրավիճակը պարզելու նպատակով:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հաղորդել ՀՀ ոստիկանության գնդի հրամանատարի տեղակալը, ՀԱԿ-ի ակտիվիստները ձերբակալվել են անվայել արտահայտությունների եւ ոստիկանների հասցեին հնչած վիրավորանքների համար:–ԿԱ–

The rally, launched by youth wing of the Armenian National Congress in Yerevan ended in 5 protesters’ arrest. During a short rally at RA Central Election Committee, demonstrators demanded resignation of CEC authorities.
As ANC representative Vladimir Karapetyan told journalists, 5 demonstrators were detained upon completion of the rally. “Sargis Gevorgyan, Vahagn Gevorgyan, Tigran Arakelyan, Varag Nahapetyan and Sergey Gasparyan were taken to Central Department of RA Police. We have no information as to the date they will be released,” Karapetyan noted.
RA Ombudsman’s office employees are currently at police department to clarify the situation,
ANC representative noted.
As vice commander of RA police regiment told PanARMENIAN.Net reporter, ANC activists were arrested for using insulting language towards police officers.