Արցախի Հանրապետության նախագահ <b>Բակո Սահակյանը</b> փետրվարի 19-ին այցելել է ԼՂՀ պաշտպանության բանակի` առաջնային գծի կենտրոնական եւ հարավ-արեւելյան ուղղությամբ տեղակայված մի շարք զորամասեր: Հանրապետության զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատարը լսեց մարտական հերթապահություն կրող հրաձգային ստորաբաժանումների հրամանատարների զեկույցները, ծանոթացավ պաշտպանական համակարգի ամրապնդմանն ուղղված աշխատանքներին եւ ծառայության ընթացքում աչքի ընկած լավագույն զինծառայողներին պարգեւատրեց հուշանվերներով:
Բակո Սահակյանը ներկա գտնվեց տանկահրաձգային եւ հրաձգային վարժություններին: Նախագահն այցելել է նաեւ գումարտակներից մեկի սպայական ավան եւ տեղում ծանոթացել այնտեղ իրականացվող շինարարական աշխատանքներին:
Նույն օրը երկրի ղեկավարն այցելել է նաեւ Մարտունի շրջկենտրոն եւ աշխատանքային խորհրդակցություն անցկացրել շրջանի եւ համայնքների ղեկավարների մասնակցությամբ: 2009 թվականին շրջանում կատարված աշխատանքների եւ 2010 թվականին իրականացվելիք ծրագրերի վերաբերյալ զեկույցով հանդես է եկել Մարտունու շրջվարչակազմի ղեկավար Լյուդմիլա Ազիզյանը:
Նախագահն ընդգծել է, որ շրջանի զարգացմանը նոր որակ հաղորդելու համար անհրաժեշտ է առաջին հերթին ուժեղացնել կարգապահությունը եւ վարել ճիշտ կադրային քաղաքականություն: Բակո Սահակյանը կոնկրետ հանձնարարականներ է տվել շրջանի պատասխանատուներին համապատասխան ոլորտներում աշխատանքների պատշաճ կազմակերպման ուղղությամբ, հաղորդում է ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունը:

19 Февраль 2010 - 16:56 AMT
19 февраля Президент Республики Арцах Бако Саакян посетил ряд воинских частей Армии обороны НКР, расположенных на центральном и южно-восточном направлении передовой линии. Верховный главнокомандующий вооруженными силами республики выслушал доклады командиров мотострелковых подразделений, несущих боевое дежурство, ознакомился с работами по укреплению системы обороны и наградил памятными подарками лучших военнослужащих, отличившихся во время службы.
Бако Саакян присутствовал на учебной стрельбе танковых и мотострелковых подразделений. Затем Президент посетил офицерский городок одной из воинских частей и на месте ознакомился с проводимыми там строительными работами.
В тот же день глава государства посетил райцентр Мартуни и провел рабочее совещание с участием руководителей районной администрации и общин. С докладом о проведенных в 2009 году работах и планах на 2010 год выступила руководитель райадминистрации Мартунинского района Людмила Азизян.
Президент подчеркнул, что для придания нового качества развитию района необходимо в первую очередь усилить дисциплину и проводить правильную кадровую политику. Бако Саакян дал конкретные задания ответственным работникам района по правильной организации работ в соответствующих сферах, сообщает главное информационное управление аппарата Президента НКР.