20 Փետրվար 2010 - 07:27 AMT
1988 թվականի փետրվարի 20-ին տեղի ունեցավ ԼՂԻՄ-ի Ժողովրդական պատգամավորների խորհրդի 20-րդ գումարման արտահերթ նստաշրջանը, որտեղ ընդունվել է հետեւյալ որոշումը. «Ադրբեջանական ԽՍՀ եւ Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհրդների առջեւ ԼՂԻՄ-ը Ադրբեջանական ԽՍՀ կազմից Հայկական ԽՍՀ տեղափոխելու վերաբերյալ միջնորդության մասին»:
Լսելով եւ քննարկելով ԼՂԻՄ Ժողովրդական պատգամավորների խորհրդի ելույթները Ադրբեջանական ԽՍՀ եւ Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհրդների առջեւ ԼՂԻՄ-ը Ադրբեջանական ԽՍՀ կազմից Հայկական ԽՍՀ տեղափոխելու վերաբերյալ միջնորդության մասին, միաժամանակ միջնորդեց ԽՍՀ Գերագույն խորհրդի առջեւ հարցին դրական լուծում տալու վերաբերյալ:
Ընդառաջելով ԼՂԻՄ աշխատավորների ցանկություններին, խնդրել Ադրբեջանական ԽՍՀ եւ Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհրդներին ըմբռնումով մոտենալ Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության իղձերին եւ լուծել ԼՂԻՄ-ը Ադրբեջանական ԽՍՀ կազմից Հայկական ԽՍՀ տեղափոխելու հարցը:
Մեկ շաբաթ անց ադրբեջանական Սումգաիթ քաղաքում Ադր. ԽՍՀ իշխանությունները հայ բնակչության ջարդ կազմակերպեցին, որի արդյունքում, ըստ պաշտոնական տվյալների, զոհվեց 23 հոգի, հարյուրավոր մարդիկ ստացան վնասվածքներ:
1990 թվականի սեպտեմբերի 2-ին Լեռնային Ղարաբաղը անկախություն հռչակեց եւ դուրս եկավ Ադրբեջանի կազմից: Ղարաբաղյան շարժման արդյունքում ստեղծվեց անկախ Արցախի Հանրապետությունը:

<b>20 февраля 1988 года</b> состоялась историческая внеочередная сессия Совета народных депутатов НКАО XX созыва, на которой было принято следующее решение: "О ходатайстве перед Верховными Советами Азербайджанской ССР и Армянской ССР о передаче НКАО из состава Азербайджанской ССР в состав Армянской ССР".
Заслушав и обсудив выступления депутатов областного Совета народных депутатов НКАО о ходатайстве перед Верховными Советами Азербайджанской ССР и Армянской ССР о передаче НКАО из состава Азербайджанской ССР в состав Армянской ССР, внеочередная сессия Нагорно-Карабахского областного Совета народных депутатов решила:
Идя навстречу пожеланиям трудящихся НКАО, просить Верховный Совет Азербайджанской ССР и Верховный Совет Армянской ССР проявить чувство глубокого понимания чаяний армянского населения Нагорного Карабаха, и решить вопрос о передаче НКАО из состава Азербайджанской ССР в состав Армянской ССР, одновременно ходатайствовать перед Верховным Советом Союза ССР о положительном решении вопроса передачи НКАО из состава Азербайджанской ССР в состав Армянской ССР.
Через неделю после решения в азербайджанском городе Сумгаит власти Аз.ССР устроили погромы армянского населения, в ходе которых, по официальным данным, погибло 32 человека, сотни получили ранения и увечья.
2 сентября 1990 года Нагорный Карабах объявил о своей независимости и выходе из состава Азербайджана. Карабахское движение привело к созданию независимой Республики Арцах.