«Հայ կոմպոզիտորական դպրոցը փակուղում է հայտնվել, քանի որ երիտասարդ կոմպոզիտորները հնարավորություն չունեն լսելու իրենց ստեղծագործությունների կատարոմը, եթե հաջողվի միայն կամերային ստեղծագործությունները»,-լրագրողներին է ասել «Կանթեղ» համույթի գեղարվեստական ղեկավար <b>Արփինե Կալինինան</b>:
Ըստ նրա, համերգների կազմակերպման ժամանակ խնդիրներ են առաջանում արդեն դահլիճի որոնման ժամանակ: «Երբեմն մեզ այդ հարցում սատարում է մշակույթի նախարարությունը, սակայն, հիմնականում մենք ստիպված ենք ինքնուրույն լուծել նման խնդիրները: Իսկ չէ որ Էստոնիայում, որը մի փոքր է գերազանցում Հայաստանն իր տարածքով, կոնսերվատորիայի ուսանողները տարեկան 4 համերգ են տալիս, իսկ մեզ մոտ տարեկան մեկ համերգը մեծ հաջողություն է համարվում»:
«Երիտասարդ տաղանդները չեն գնահատվում, քանի դեռ ստեղծագործում են Հայաստանում: Սակայն հենց որ նրանք արտերկիր են մեկնում, նրանց սկսում են մեծարել հայրենիքում: Եվ մենք հիացմունքով ենք ընդունում օտար երկրների դրոշի ներքո հանդես եկող հայերին»»-ասել է ջութակահար Լուսինե Հարությունյանը:

20 Февраль 2010 - 07:33 AMT
“Армянская композиторская школа зашла в тупик, так как у молодых армянских композиторов нет возможности сыграть свои произведения, если повезет, то только камерные, я уже не говорю о музыке для оркестра”,- заявила журналистам композитор, художественный руководитель ансамбля “Кантех” <b>Арпине Калинина</b>.
По ее словам, проблемы организации концертов возникают уж при поиске зала: “Иногда в этом вопросе нас поддерживает Министерство культуры Армении, но в большинстве случаев, приходится решать свои проблемы самостоятельно. А ведь в Эстонии, которая по размерам чуть больше Армении, студенты консерватории дают по 4 концерта в год, а у нас и один концерт в год считается большим везением”.
“Молодые таланты не ценятся до тех пор, пока они творят в Армении. Но стоит им уехать за границу, как их начинают возвышать на родине. Мы с восторгом принимаем армян, выступающих под иностранными флагами”,- добавила скрипачка Лусине Арутюнян.