20 Փետրվար 2010 - 10:59 AMT
Փետրվարի 20-ին <b>Մայրենիի միջազգային օրվա</b> շրջանակներում ՀՀ կրթության ու գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանի հրամանով կրթության ու մշակույթի մի խումբ երախտավորներ պարգեւատրվել են ՀՀ կրթության ու գիտության նախարարության պատվոգրերով ու շնորհակալագրերով:
Պատվոգրերը հանձնում էր ՀՀ կրթության ու գիտության փոխնախարար Մանուկ Մկրտչյանը:
«Եթե մենք հատուկ օր ենք սահմանում մայրենի լեզվի համար, նշանակում է` այն վտանգված է: Մենք պետք է հասկանանք, որ լեզուն է ձեւավորում մեր մտածելակերպն ու ապրելակերպը եւ մենք պետք է պահպանենք ու հոգ տանենք նրա մասին»,-նշել է նա:
Պատվոգրերի են արժանացել ԵՊՀ ամբիոնի վարիչ, բանասիրական գիտությունների դոկտոր Ռուբեն Սաքապետոյանը եւ ՀՊՄՀ ամբիոնի վարիչ, բանասիրական գիտությունների դոկտոր Աելիտա Դոլուխանյանը, մանկավարժական գիտությունների թեկնածու, լեզվաբան Լավրենտի Միրզոյանը, Նորք-Մարաշ վարչական շրջանի կրթության բաժնի պետ Հայկուհի Քյուփելյանը, «Նարեկ» մանկապատանեկան ամսագրի խմբագիր, գրող, հրապարակախոս Սամվել Կարապետյանը, ՀՊՄՀ հայոց լեզվի եւ տարրական ուսուցման մեթոդիկայի ամբիոնի դոկտոր, պրոֆեսոր Ջուլիետա Գյուլամիրյանը, «Կրթություն» շաբաթաթերթի խմբագրի տեղակալ Գեղամ Նուրիջանյանը:
Մշակույթի ոլորտում պատվոգրեր ստացան Լեյլա Սարիբեկյանն ու Ազատ Գասպարյանը:
Շնորհակալագրերով պարգեւատրվել են Երեւանի թիվ 62 դպրոցի փոխտնօրեն Նարինե Գասպարյանը, «02» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր Ներսես Աթաբեկյանը եւ «Տաղարան» համույթի գեղարվեստական ղեկավար Դանիել Երաժիշտը:

20 Февраль 2010 - 10:59 AMT
20-го февраля в рамках Международного <b>дня родного языка</b> по приказу министра образования и науки РА Армена Ашотяна ряд известных деятелей в области культуры и образования были награждены почетными и благодарственными грамотами Министерства образования и науки РА.
Грамоты вручил замминистра образования и науки РА Манук Мкртчян.
“Если мы уделяем специальный день для родного языка, значит он в опасности. Мы должны понять, что язык формирует наше мышление и образ жизни, и мы должны сохранить и заботиться о нем”,- отметил он.
Почетной грамоты удостоились доктора филологических наук Рубен Сакапетоян и Аэлита Долуханян, кандидат педагогических наук, лингвист Лаврентий Мирзоян, начальник отдела образования административного района Норк-Мараш Айкуи Купелян, редактор детско-юношеского журнала “Нарек”, писатель, публицист Самвел Карапетян, доктор-профессор методики обучения начальных классов Джульетта Гюламирян, главный редактор и замредактора еженедельника “Образование” Гагик Минасян и Гегам Нуриджанян.
В области культуры грамоту получили заслуженные артисты Лейла Сарибекян и Азат Гаспарян.
Благодарственными грамотами были награждены замдиректора ереванской школы N62 Нарине Гаспарян, главный редактор еженедельника “02” Нерсес Атабекян и художественный руководитель ансамбля “Тагаран” Даниел Еражишт.