Փետրվարի 20-21 Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (European People's Party EPP).անդամ եւ անդամության թեկնածու երկրների ԱԳ նախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպմանը մասնակցելու նպատակով ՀՀ ԱԳ նախարար <b>Էդվարդ Նալբանդյանը</b> աշխատանքային այցով գտնվում է Հռոմում:
Միջոցառումը, որ նախագահում է Իտալիայի ԱԳ նախարար Ֆրանկո Ֆրատինին, մասնակցում են մի շարք եվրոպական երկրների փոխվարչապետներ եւ ԱԳ նախարարներ:
Նախարարական հանդիպմանը քննարկվում են Եվրոպայում համագործակցության խթանման, Արեւելյան գործընկերություն ծրագրի իրականացմանն առնչվող հարցեր, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ-ն մամլո ծառայությունը:

21 February 2010 - 12:07 AMT
Armenian Foreign Minister <b>Edward Nalbandian</b> is in Rome to attend an informal meeting of the European People's Party (EPP) which brought together Deputy Prime Ministers and Foreign Ministers of a number of European countries.
The officials are expected to discuss cooperation within Europe and implementation of Eastern Partnership initiative, RA MFA press office reported.
The <b>European People's Party</b> (EPP) is a center-right European political party. Founded in 1976, the EPP has 74 member-parties from 39 countries, 19 Heads of Government (13 EU and 6 non-EU), 13 European Commissioners (including the President). It’s the largest Group in the European Parliament with 265 members.