23 Փետրվար 2010 - 06:43 AMT
Այլատյացության կանխարգելման նախաձեռնությունը» ներկայացնում է «Անհավանական կեղծարարության ժամանակացույցը»`http://xocali.net նոր նախագիծը: Փետրվարի 24-ին Երեւանում կանցնի նոր Xօcali.net նախագծի շնորհանդեսը` նվիրված Խոջալուի իրադարձությունների քարոզչական ասպեկտներն:
Ադրբեջանական քարոզչությունն ակտիվորեն օգտագործում է կեղծ նյութեր Աղդամի իրադարձությունների վերաբերյալ, որի ժամանակ 1992թ. փետրվարի 26-ին զոհվել են Խաջալու ավանի բնակիչները: Ողբերգության վերաբերյալ նյութերը բազմացնում են ադրբեջանական մամուլը, տարբեր կազմակերպություններ, որոնք զբաղված են քարոզչական գործունեությամբ: Ադրբեջանական կողմի հիմնական նպատակն է հայկական կողմի վրա բարդել պատասխանատվությունը մարդկանց մահվան համար:
Xocali.net նախագիծը կոչված է հետազոտելու եւ բացահայտելու այն բոլոր կեղծիքները, որոնք օգտագործում է ադրբեջանական քարոզչությունը «Խոջալուի գործի» վերաբերյալ: Մասնավորապես, հետազոտության ընթացքում հայտնաբերվեցին շուրջ 20 լուսանկարներ, որոնք օգտագործում է հայկական կողմը: Համաշխարհային հանրության շրջանում շոկ առաջացնելու, հայկական կողմի հանդեպ բացասական վերաբերմունք ձեւավորելու համար, ադրբեջանցի քարոզիչներն օգտագործում են Թուրքիայում քրդական ջարդերի զոհերի լուսանկարներըր, Սրեբրենիցայի (Բոսնիա եւ Հերցոգովինա) ջարդերի զոհերի նկարները եւ այլն: Բացի այդ, աշխատանքների ընթացքում հայտնաբերվեցին աղաղակող կեղծիքներ Աղդամի ողբերգության զոհերի ցուցակներում, որոնք ներկայացնում են ադրբեջանական պաշտոնական կառույցները` դեսպանատները, նախագահական գրադարանը:
Xocali.net կայքէջում հավաքվում են առկա նյութերը Աղդամի իրադարձությունների վերաբերյալ` «Խոջալուի գործը` հատուկ թղթապանակ» (հեղինակներ Հայկ Դեմոյան, Լեւոն Մելիք-Շահնազարյան), հարցազրույցներ, լրագրող Էյնուլլա Ֆաթուլաեւայի «Անասուններին հասցրեցին դուրս բերել, մարդկանց` ոչ» հոդվածը: Ֆաթուլաեւան այժմ բանտում է նստած հենց Խոջալուի վերաբերյալ ադրբեջանական տեսակետը վերանայելու փորձերի համար: Կայքէջում ներկայացված են նաեւ տեսանյութեր` մեսխեթցի թուրքերի հարցաքննությունները, որոնցից կարելիէ հետեւություն անել, որ չնայած հայկական կողմի զգուշացումներին, ադրբեջանցի զինվորականները արգելում էին մեսխեթցիների ընտանիքներին էվակուացվել:
Xocali.net նախագիծը նյութեր է տրամադրում մի քանի լեզուներով` ռուսերեն, անգլերեն, ադրբեջաներեն, ֆարսի, ֆրանսերեն: Կայքի հեիղնակները շնորհակալություն են հայտնում Openarmenia.com ֆորումի օգտվողներին նյութերի հավաքման եւ թարգմանության գործում ցուցաբերած օժանդակության համար, ինչպես նաեւ ՀՀ նախագահի աշխատակազմին կից Հասարակական կապերի ու տեղեկատվության կենտրոնին:

"Иницитива по предотвращению ксенофобии" представляет новый проект "Хроника невиданного подлога и фальсификаций" – http://xocali.net/. 24 февраля в Ереване пройдет презентация нового проекта Xocali.net, посвященного пропагандистским аспектам событий в Ходжалу.
Азербайджанская пропаганда активно использует фальшивые материалы относительно агдамских событий, во время которых в 26 февраля 1992 года погибли жители поселка Хождалу (Ходжалы). Материалы относительно трагедии тиражируются азербайджанской прессой, различными организациями, которые заняты пропагандистской деятельностью. Основная цель азербайджанской стороны – скинуть ответственность за гибель людей на армянскую сторону.
Проект Xocali.net призван исследовать и выявить те фальсификации, которые используются азербайджанской пропагандой относительно "Ходжалинского дела". В частности, в ходе исследования были обнаружены порядка 20 фальшивых фотографий, которые использует азербайджанская сторона. Для того, чтобы шокировать мировую общественность, вызвать негативное отношение к армянской стороне, азербайджанские пропагадндисты используют фотографии жертв курдских погромов в Турции, жертв резни в Сребреннице (Босния и Герцеговина) и т.д.
Кроме того, в ходе работ были обнаружены вопиющие фальсификации в списках жертв агдамской трагедии, которые представляются азербайджанскими официалными структурами – посольствами, президентской библиотекой.
На сайте Xocali.net также собираются уже имеющиеся материалы относительно агдамских событий – "Ходжалинское дело: Особая папка" (авторы Айк Демоян, Левон Мелик-Шахназарян), интервью , статью журналиста Эйнуллы Фатуллаева "Скот успели вывести, а людей нет" (Фатуллаев сейчас сидит в тюрьме именно за попытку переосмыслить азербайджанское видение гибели жителей Ходжалу). Также на сайте представлены видеоматериалы – допросы турок-месхетинцев, из которых следует, что несмотря на предупреждения армянской стороны о штурме Ходжалу, азербайджанские военные запрещали семьям месхетинцев эвакуироваться.
Проект Xocali.net будет продолжать исследование вопроса гибели жителей Ходжалу и фальсифицирования событий со стороны азербайджанской пропаганды.
Сайт Xocali.net представляет материалы на нескольких языках – русском, английском, азербайджанском, фарси, французском. Авторы сайта выражают благодарность пользователям форума Openarmenia.com за помощь в подборке и переводе материалов и Центру общественных связей и информации при аппарате президента РА.