Մոզամբիկում եւ համատեղության կարգով Սվազիլենդի Թագավորությունում ՌԴ դեսպան Իգոր Պոպովը կարող է դառնալ ԵԱՀԿ ՄԽ նոր ռուսաստանցի համանախագահը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնի է դարձել ՌԴ դիվանագիտական շրջանակներից:
Իգոր Պոպովը Մոզամբիկում եւ համատեղության կարգով Սվազիլենդի Թագավարությունում ՌԴ դեսպանն է 2005թ. հուլիսից: Նա աշխատել է ԱԳՆ-ի կենտրոնական աշխատակազմի տարբեր դիվանագիտական պաշտոններում եւ արտերկրում, զբաղեցրել է ՌԴ ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների առաջին դեպարտամենտի փոխտնօրենի պաշտոնը:
Նույն աղբյուրրը հաղորդել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ՌԴ-ն ներկայացնող համանախագահ Յուրի Մերզլյակովը կարող է ՌԴ դեսպան նշանակվել Էստոնիայում:

Посол РФ в Мозамбике и по совместительству в Королевстве Свазиленд Игорь Попов возможно станет новым российским сопредседателем Минской группы ОБСЕ по урегулированию карабахского конфликта. Об этом PanARMENIAN.Net стало известно из российских дипломатических кругов.
Игорь Попов — с июля 2005 года посол РФ в Республике Мозамбик и по совместительству — в Королевстве Свазиленд. Работал на различных дипломатических должностях в центральном аппарате Министерства и за рубежом, занимал пост заместителя директора Первого департамента стран СНГ МИД РФ.
Тот же источник сообщил, что нынешний сопредседатель Минской группы ОБСЕ от России Юрий Мерзляков может быть назначен послом РФ в Эстонии.