«Անցած տարին Ա.Սպենդիարյանի անվան օպերայի ու բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի համար հարուստ էր ստեղծագործական առումով: Ցանկը բավականին մեծ էր: Նախորդ տարվա գլխավոր իրադարձությունը «Սպարտակ» բալետն էր` հանճարեղ ռուս բալետմայստեր Յուրի Գրիգորովիչի բեմադրությամբ: Հեշտ չէր, ամեն րոպե աշխատանքը կարող էր ձախողվել, քանի որ ծանրաբեռնվածությունը հսկայական էր, սակայն հուրախություն մեզ եւ ձեզ, ամեն ինչ հաջողվեց: «Սպարտակի» շնորհիվ մեր բալետի խումբը մի քանի նիշով բարձրացրեց նշաձողը: «Սպարտակը» Հայաստանի համար բրենդ դարձավ»,-Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում ասել է Ալ.Սպենդիարյանի անվան օպերայի ու բալետի ակադեմիական թատրոնի տնօրեն Կամո Հովհաննիսյանը:
Ինչ վերաբերում է նոր առաքումներին, նա նշել է, որ 2010 թվականին օպերայի սիրահարների դատին կներկայացվեն նաեւ Ալեքսանդր Հարությունյանի «Սայաթ-Նովա» եւ Վերդիի «Աիդա» օպերաները:
«Աիդա» օպերայի բեմականացման համար մենք հրավիրել ենք հայտնի իտալացի ռեժիսոր Մարիո Կոռռադիին, որն արդեն զբաղվում է դրանով: «Աիդայի» բեմականացման համար կօգտագործվեն բոլոր երեք բեմերը: Ես հուսով եմ, որ «Սպարտակի» սկիզբ դրած հաջողությունը կշարունակվի այս տարի «Աիդայի» բեմականացմամբ,-եզրակացրել է Կամո Հովհաննիսյանը` հավելելով, որ նախապատրաստվում է նաեւ երկու բալետների բեմականացում` ըստ Ջովաննի Բատիստա Պերգոլեզիի եւ Յոհան Սեբաստիան Բախի:

“Прошлый год для Национального академического театра оперы и балета имени А. Спендиаряна был богатым в творческом плане. Репертуар был довольно большим. Из всех прошлогодних постановок главной стала постановка балета “Спартак” с хореографией гениального российского балетмейстера Юрия Григоровича. Было нелегко, каждую минуту работа могла просто сорваться, так как нагрузка была огромная, но к большой нашей и не только нашей радости все удалось. Благодаря “Спартаку” наша балетная труппа подняла свою планку на несколько ступеней. “Спартак” для Армении стал брэндом”,- в ходе пресс конференции в Ереване подчеркнул директор Национального академического театра оперы и балета имени Александра Спендиаряна Камо Оганисян.
Что касается новых постановок, он отметил, что в 2010 году также на суд любителей оперы будут представлены “Саят-Нова” Александра Арутюняна и “Аида” Джузеппе Верди.
“Для постановки “Аиды” мы пригласили известного итальянского оперного режиссера Марио Корради, который уже занят постановкой. Для постановки “Аиды” будут использованы все три сцены. И я надеюсь, что успех, начало которому положила постановка “Спартака”, продолжится в этом году “Аидой””,- заключил Камо Оганисян, добавив, что идет подготовительный процесс двух балетов по произведениям Джованни Баттиста Перголези и Иоганна Себастьяна Баха.