«2010 թ. մարտին մեկնարկելու է «Երիտասարդ ընտանիքին` մատչելի բնակարան», պետական նպատակային ծրագիրը, որը նախատեսում է երիտասարդ ընտանիքներին բնակարան ձեռք բերելու համար արտոնյալ պայմաններով հիփոթեքային վարկ տրամադրել», – փետրվարի 23-ին մամլո ասուլիսի ընթացքում հայտարարել է ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերով նախարարի տեղակալ Արսեն Քարամյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, ծրագրի շահառուները կարող են դառնալ այն երիտասարդ ընտանիքները, որոնց միագումար տարիքը 60-ից բարձր չէ, այսինքն` ամուսիններից մեկի տարիքը 35-ից բարձր չէ, եւ նրանց ամսական աշխատավարձը կազմում է 300-400 հազ. դրամ: Վարկ կարող են ստանալ նաեւ միայնակ ծնողները, որոնց տարիքը 30-ից բարձր չէ:
Արսեն Քարամյանի խոսքերի համաձայն, կառավարության ընդունած ծրագիրը թույլ է տալիս նաեւ բարելավել երկրի ժողովրդագրական վիճակը. «Հավանական է, որ այնպիսի ծրագիր է մշակվել, որը թույլ կտա ավելի նվազեցնել տոկոսադրույքը կամ վարկի մի մասը որպես նպաստ տալ այն երիտասարդ ընտանիքներին, ովքեր ունեն երկու եւ ավելի երեխաներ»:
Նա ընդգծել է, որ 1650 երիտասարդ ընտանիք հայտ է ներկայացրել մատչելի բնակարան ձեռք բերելու համար, որից 1100-ն ուզում է բնակարան ունենալ Երեւանում, իսկ 550-ը` շրջաններում: Փորձագետների կարծիքով, վարկը մարելու համար վճարունակ է համարվել մոտ 500 ընտանիք, որից 300-ը Երեւանից են:
Երիտասարդ ընտանիքներին բնակարան ձեռք բերելու վարկ տրամադրվելու է արտոնյալ պայմաններով` շուկայում գործող տարեկան 14-15%-ի փոխարեն դրանք տրվելու են տարեկան 10.5-11%-ով, որից 2%-ը պետությունը որպես նպաստ է տալու: Այսպիսով, վարկերը տրվելու են 8.5-9%-ով: Վարկի մարման ժամկետը լինելու է ոչ պակաս, քան 10 տարի: Ծրագրի շրջանակներում Երեւանում եւ Հայաստանի շրջաններում բնակարանների առավելագույն գինը կազմելու է 16 մլն դրամ:
Նախարարի տեղակալն ընդգծել է, որ ծրագրի շրջանակներում բնակարանի վարկավորման պայմանագիր է կնքվել «Առեքսիմբանկի» եւ «Արարատ» բանկի հետ, այս ցուցակը մոտակա օրերին ավելանալու է եւս 8-10 բանկերով:
«Մենք մեր ջանքերը ներդնելու ենք, որպեսզի ծրագրի հակառակորդներին հիասթափեցնենք», – ասել է Արսեն Քարամյանը, ավելացնելով, որ ստեղծվելու է նաեւ թեժ գիծ, ուր կարելի է դիմել կոռուպցիայի դրսեւորումների հանդիպելիս, իսկ նախարարությունը քայլեր կձեռնարկի դրանք վերացնելու համար:

23 Февраль 2010 - 12:21 AMT
“В марте 2010 года стартует государственная целевая программа “Молодым семьям – доступное жилье”, предполагающая выдачу ипотечных кредитов на льготных условиях для приобретения квартир молодым семьям”,- заявил на пресс-конференции 23 февраля заместитель министра спорта и по делам молодежи РА Арсен Карамян.
По его словам, бенефициариями программы могут стать молодые семьи, суммарный возраст супругов в которых не превышает 60 лет, один из супругов не старше 35 лет, и ежемесячный доход которых составляет 300-400 тыс. драм. Кредиты могут получить также родители-одиночки, возраст которых не превышает 30 лет.
По словам Арсена Карамяна, принятая правительством программа позволит также улучшить демографию страны: “Может быть разработана программа, позволяющая еще более понизить процентную ставку или субсидировать часть кредита для тех молодых семей, в которых есть 2 и более ребенка”.
Он подчеркнул, что заявки на приобретение доступного жилья подали 1650 молодых семей, из которых 1100 хотят купить квартиры в Ереване и 550 в областях. По мнению экспертов, способными погасить кредит являются около 500 семей, 300 из которых – из Еревана.
Кредиты на приобретение жилья будут выдаваться молодым семьям на льготных условиях: вместо действующих на рынке 14-15% годовых, они будут предоставляться по 10.5-11% годовых, из которых государство будет субсидировать 2%. Таким образом, кредиты будут выдаваться под 8.5-9%. Срок погашения кредита составит не менее 10 лет. Максимальная стоимость приобретаемых в рамках программы, как в Ереване, так и в областях Армении квартир, составляет 16 млн. драм.
Замминистра подчеркнул, что договор кредитования жилья в рамках программы уже заключен с «Армбизнесбанком» и «Арарат» банком, и этот список в ближайшие дни должен пополниться еще 8-10 банками.
“Мы приложим активные усилия для того, чтобы разочаровать противников программы”, – сообщил Арсен Карамян, добавив, что в рамках программы будет создана также горячая линия, куда можно будет обратиться, в случае столкновения с коррупцией, и министерство предпримет конкретные шаги по ее устранению.